ZTE Axon M All specs
Full specifications phone: ZTE Axon M specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Good Android phone with 2.15GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the ZTE Axon M (Z999).
With one SIM card slot, the ZTE Axon M (Z999) allows download up to 300 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Device with 230 grams including the battery. The ZTE Axon M (Z999) phone is relatively thin with 12.2mm thickness.
Summary
βοΈ CPU: Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996AB Pro (14nm)
π€ Android 7.1.2
π± 5.2"
TFT IPS LCD
TFT IPS LCD
π³ RAM: 4GB
π½ ROM: 64GB
π½ ROM: 64GB
π WIFI5, BT4.2, NFC
π· (back) 20MP
π 3180mAh
β‘ 18W
β‘ 18W
π± Model features |
|
| ZTE Axon M | |
| Change model | |
| Model | Axon M (Z999) |
| Other model names | AT&T ZTE Axon M foldable, ZTE Z999, δΈε ΄ε€©ζΊAxon M |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | ZTE |
| Release date | 11/1/2017 |
| Depth | 12.2 millimeters (0.48 inches) |
| Size (width x height) | 71.6 x 150.9 millimeters (2.82 x 5.94 in) |
| Weight | 230 grams (8.05 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
π² Display |
|
| ZTE Axon M | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~69% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 424 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 5 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
π€ Operating System |
|
| ZTE Axon M | |
| System version | Android 7.1.2 Nougat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
βοΈ Processor |
|
| ZTE Axon M | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996AB Pro (14nm) |
| CPU | Quad-core, 2 processors: 2x 2.15GHz Kryo (Dual-core) 2x 1.6GHz Kryo (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 530 624Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
π½ Memory and storage |
|
| ZTE Axon M | |
| RAM memory | 4GB LPDDR4 |
| Internal storage | 64GB (45GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
πΆ Mobile networks |
|
| ZTE Axon M | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Dual-Band 850/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/1700/1900 |
| Primary 4G network | LTE Cat12 (Bands 2, 4, 5, 12, 29, 30, 66) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
π· Camera |
|
| ZTE Axon M | |
| Back camera (main camera) | 20 megapixels |
| Main camera resolution | 5472x3648 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | 1Β΅m pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
πΈ Front camera |
|
| ZTE Axon M | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
π Sound and multimedia |
|
| ZTE Axon M | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, OGG, eAAC+, FLAC |
π Connectivity |
|
| ZTE Axon M | |
| USB | USB 2.0 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
π§ Sensors |
|
| ZTE Axon M | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
π Battery |
|
| ZTE Axon M | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 3180 mAh |
| Charger, watts | 18W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 28.5 hours (1.2 days) |
| Standby | 290 hours (12.1 days) |
β Other features |
|
| ZTE Axon M | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | β’ Colors: Carbon Black β’ 2.5D glass screen β’ Additional 5.2" IPS screen (Dual screen) β’ Quick Charge 3.0 (47% in 30min) β’ Dolby Atmos sound β’ 32-bit/384kHz audio β’ Sony IMX350 sensor in both cameras β’ Slow motion 720p@240fps |
β’οΈ Radiation rate |
|
| ZTE Axon M | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
βΆοΈ Video |
|
|




