ZTE Axon 7 (64GB) All specs
Full specifications phone: ZTE Axon 7 (64GB) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 2.15GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the ZTE Axon 7 (64GB).
An advantage of the ZTE Axon 7 (64GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the ZTE Axon 7 (64GB) phone has 175 grams and it's a very thin device, only 7.9mm.
Summary
*depends on the modelAMOLED
💽 ROM: 64GB / 128GB*
🤳 (front) 8MP
📱 Model features | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Model | Axon 7 (64GB) |
| Other model names | ZTE Axon 7 Dual-Sim A2017, A2017U, A2017G, ZTE Axon 2 |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() (Global, International), China, USA, Hong Kong, Japan, Taiwan |
| Brand | ZTE |
| Release date | 5/1/2016 |
| Depth | 7.9 millimeters (0.31 inches) |
| Size (width x height) | 75 x 151.7 millimeters (2.95 x 5.97 in) |
| Weight | 175 grams (6.13 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Display type | AMOLED |
| Screen size | 5.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~73.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1440x2560 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 534 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 4 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| System version | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 (14nm) |
| CPU | Quad-core, 2 processors: 2x 2.15GHz Kryo (Dual-core) 2x 1.6GHz Kryo (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 530 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| RAM memory | 4GB LPDDR4 |
| Internal storage | 64GB (52GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | Asia model: TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 Japan model: UMTS 800/900/2100 USA model: CDMA2000 1xEV-DO UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 Asia model: LTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 (Bands 1,2,3,4,5,7,8,19,20,28) TD-LTE 2300/2500/2600 (Bands 38,40,41) Japan model: LTE 700/800/900/1800/2100 (Bands 1,3,8,19,28) TD-LTE 2500 (Bands 41) USA model: LTE 700/800/850/1700/1800/1900/2100/2300/2600 (Bands 1,2,3,4,5,7,12,13,17,20,25,26,29,30) TD-LTE 2500 (Bands 41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Back camera (main camera) | 20 megapixels |
| Main camera resolution | 5952x3348 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| USB | USB 3.1 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 16 hours |
| Standby | 360 hours (15 days) |
➕ Other features | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Gold, Gray, Silver • Aluminum body • MiFavor UI 4.0 • 2.5D glass screen • Quick Charge 3.0 • Fast battery charging: 83% in 30min • Slow motion 720p@240fps • Dolby Atmos audio • Miracast |
☢️ Radiation rate | |
| ZTE Axon 7 (64GB) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
ZTE Axon 7 versions (variations) with different specifications
ZTE Axon 7 (128GB)
ZTE Axon 7 (64GB)
ZTE Axon 7 (64GB) vs
Choose the model
Using Dogecoin on your phone: wallets, safety, and everyday habits
Friday, 5.29.2026
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026






Huawei Ascend D2
BlackBerry Pearl 3G 9105
Samsung Galaxy Note 2
HTC Google Nexus One