Xolo Play Tegra Note All specs
Full specifications tablet: Xolo Play Tegra Note specs, detailed technical information, features, price and review. All about this tablet.
,
The Xolo Play Tegra Note is a good Android tablet with 1.8GHz Penta-core processor that allows run games and heavy applications.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Xolo Play Tegra Note tablet has 320 grams and it's a very thin device, only 9.6mm.
Summary
⚙️ CPU: NVIDIA Tegra 4 Wayne (28nm)
🤖 Android 4.2.2
🔄 Android 4.3
🔄 Android 4.3
📱 7"
TFT IPS LCD
TFT IPS LCD
🔳 RAM: 1GB
💽 ROM: 16GB
💽 ROM: 16GB
🔌 WIFI4, BT4.0
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 4100mAh
📱 Model features | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Change model | |
| Model | Play Tegra Note |
| Other model names | Tablet Xolo Play Tegra Note, Xolo Tegra Note |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Xolo |
| Release date | 12/1/2013 |
| Depth | 9.6 millimeters (0.38 inches) |
| Size (width x height) | 119 x 199 millimeters (4.69 x 7.83 in) |
| Weight | 320 grams (11.2 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~60% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 800x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 216 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| System version | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| Firmware update | Android 4.3 Jelly Bean |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Chipset | 32bit: NVIDIA Tegra 4 Wayne (28nm) |
| CPU | Penta-core, 1 processor: 5x 1.8GHz ARM Cortex-A15 (Penta-core) |
| GPU graphical controller | NVIDIA GeForce ULP MP72 672Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| RAM memory | 1GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (12GB available) |
| External storage | Until 64GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Not supported |
| Maximum Download / Upload | feature not registered |
| Network technology | feature not registered |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | Not supported |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | Not supported |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, XviD, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro HDMI Type D |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Supported |
🧭 Sensors | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 8 hours |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| Call control | feature not registered |
| Messaging | E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • Smart Cover included • Pen DirectStylus • USB On-the-go 1.3 • Touch focus • HDR photo • WiFi Direct • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Xolo Play Tegra Note | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Xolo Play Tegra Note vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Archos 101 XS
Apple iPad 3
Samsung Galaxy Note 10.1
Microsoft Surface 2 RT