Xolo A500 All specs
Full specifications phone: Xolo A500 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Xolo A500.
An advantage of the Xolo A500 is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 122 grams including the battery. The Xolo A500 phone is relatively thin with 11.8mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225)
🤖 Android 4.0.4
📱 4"
TFT LCD
60Hz
TFT LCD
60Hz
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 WIFI4, BT2.0, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 1500mAh
⚡ 5W
⚡ 5W
📱 Model features | |
| Xolo A500 | |
| Change model | |
| Model | Xolo A500 |
| Other model names | Lava Xolo A500 Dual SIM, Xolo A500 DualSIM |
| Country or region available | ![]() India |
| Brand | Xolo |
| Release date | 1/1/2013 |
| Depth | 11.8 millimeters (0.46 inches) |
| Size (width x height) | 63.5 x 124 millimeters (2.5 x 4.88 in) |
| Weight | 122 grams (4.27 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Xolo A500 | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~57.8% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Xolo A500 | |
| System version | Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich ICS |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Xolo A500 | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225) (45nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A5 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 203 (320MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Xolo A500 | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (2.78GB available) eMMC 4.41 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Xolo A500 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 7.2/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Xolo A500 | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 15 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Xolo A500 | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Xolo A500 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 1 microphone |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, AAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Xolo A500 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Xolo A500 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Xolo A500 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Removable) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | 5W Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 9 hours |
| Standby | 310 hours (12.9 days) |
➕ Other features | |
| Xolo A500 | |
| Call control | Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Xolo A500 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |


Xolo A500
Choose the model
Samsung Galaxy J4 Plus
Asus Zenfone Max Pro M1
Motorola Moto G87
Samsung Galaxy S26 Ultra

