Xiaomi Redmi Note 5 (32GB) All specs
Full specifications phone: Xiaomi Redmi Note 5 (32GB) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Xiaomi Redmi Note 5 (32GB) is a good Android phone with 1.8GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Xiaomi Redmi Note 5 (32GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Xiaomi Redmi Note 5 (32GB) phone has 181 grams and it's a very thin device, only 8.1mm.
Summary
*depends on the modelπ Android 8.1
TFT IPS LCD
60Hz
π½ ROM: 32GB / 64GB*
π€³ (front) 13MP
β‘ 10W
π± Model features | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Model | Redmi Note 5 (32GB) |
| Other model names | ηΊ’η±³Note 5 AIεζ MEE7S, MEG7S, Redmi Note 5 AI Dual Camera |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() China, Indonesia, Malaysia, Thailand, Vietnam |
| Brand | Xiaomi |
| Release date | 3/1/2018 |
| Depth | 8.1 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 75.4 x 158.6 millimeters (2.97 x 6.24 in) |
| Weight | 181 grams (6.34 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
π² Display | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.99" inches |
| Screen-to-body ratio | ~77.4% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2160 pixels (18:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 403 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
π€ Operating System | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| System version | Android 8.0 Oreo |
| Firmware update | Android 8.1 Oreo |
| User Interface | feature not registered |
βοΈ Processor | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 636 SDM636 (14nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.8GHz Kryo 260 Gold (Quad-core) 4x 1.6GHz Kryo 260 Silver (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 509 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
π½ Memory and storage | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| RAM memory | 3GB LPDDR4X |
| Internal storage | 32GB (23GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
πΆ Mobile networks | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 600/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat12 China version: LTE (Bands 1,3,5,7,8) TD-LTE (Bands 34,38,39,40,41) Indonesia, Malaysia, Hong Kong, Vietnam version: LTE (Bands 1,3,4,5,7,8,20) TD-LTE (Bands 38,40) Taiwan version: LTE (Bands 1,2,3,4,5,7,8,20,28) TD-LTE (Bands 38,40) VoLTE |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
π· Camera | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 12 megapixels 5MP depth f/2.01.25Β΅m |
| Main camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | Dual-LED on main camera and LED on front camera |
| Focal aperture | f/1.9 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.55" inches |
| Pixel size | 1.4Β΅m pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
πΈ Front camera | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Front camera (secondary) | 13 megapixels |
| Front camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/3.1" inches |
| Pixel size | 1.12Β΅m pixel |
π Sound and multimedia | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, DivX, XviD |
| Audio formats | MP3, OGG, eAAC+, FLAC |
π Connectivity | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Supported |
π§ Sensors | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
π Battery | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charger, watts | 10W (5V/2A) Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
β Other features | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | β’ Colors: Black, Gold, Blue, Rose Gold β’ 2.5D glass screen edge β’ 18:9 ratio screen β’ MIUI 9 β’ Silicone case included β’ WiFi display, direct, hotspot |
β’οΈ Radiation rate | |
| Redmi Note 5 (32GB) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.79W/kg (head), 1.03W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Xiaomi Redmi Note 5 versions (variations) with different specifications
Xiaomi Redmi Note 5 (32GB)
Xiaomi Redmi Note 5 (64GB/4GB)
Xiaomi Redmi Note 5 (64GB/6GB)
Xiaomi Redmi Note 5 (32GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026





Samsung Beat DJ
Nokia N-Gage
Apple iPhone 3GS
Nokia 5530 XpressMusic