Xiaomi Redmi Note 2 All specs
Full specifications phone: Xiaomi Redmi Note 2 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Xiaomi Redmi Note 2 (16GB) is a good Android phone with 2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Xiaomi Redmi Note 2 (16GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Xiaomi Redmi Note 2 (16GB) phone has 160 grams and it's a very thin device, only 8.3mm.
Summary
*depends on the modelTFT IPS LCD
💽 ROM: 16GB / 32GB*
🤳 (front) 5MP
⚡ 10W
📱 Model features |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Model | Redmi Note 2 (16GB) |
| Other model names | Redmi Note 2 (2015051), Xiaomi Redmi Note 2 Standard |
| Country or region available | ![]() ![]() China, (Global, International) |
| Brand | Xiaomi |
| Release date | 8/1/2015 |
| Depth | 8.3 millimeters (0.33 inches) |
| Size (width x height) | 76 x 152 millimeters (2.99 x 5.98 in) |
| Weight | 160 grams (5.6 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~72.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 401 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| System version | Android 5.0.2 Lollipop |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6795 Helio X10 (28nm) |
| CPU | Octa-core, 1 processor: 8x 2GHz ARM Cortex-A53 (Octa-core) |
| GPU graphical controller | PowerVR G6200 MP4 700Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (11GB available) eMMC 5.0 |
| External storage | Until 128GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 (Bands 1, 3, 7) TD-LTE (Bands 38, 39, 40, 41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2560x1920 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Supported |
🧭 Sensors |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Removable) |
| Battery capacity | 3060 mAh |
| Charger, watts | 10W Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 11.5 hours |
| Standby | 144 hours (6 days) |
➕ Other features |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: White, Blue, Yellow, Pink, Green • MIUI 7 |
☢️ Radiation rate |
|
| Xiaomi Redmi Note 2 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Xiaomi Redmi Note 2 versions (variations) with different specifications
Xiaomi Redmi Note 2 (16GB)
Xiaomi Redmi Note 2 (32GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026

