Xiaomi Redmi 10X 4G All specs
Full specifications phone: Xiaomi Redmi 10X 4G specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Xiaomi Redmi 10X 4G (128GB/4GB) is a good Android phone with 2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Xiaomi Redmi 10X 4G (128GB/4GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Xiaomi Redmi 10X 4G (128GB/4GB) phone has 199 grams and it's a very thin device, only 8.9mm.
Summary
*depends on the modelπ Android 11
TFT IPS LCD
60Hz
π½ ROM: 128GB
π€³ (front) 13MP
β‘ 18W
π± Model features | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Model | Redmi 10X 4G (128GB/4GB) |
| Other model names | ε°η±³Redmi 10X 4G M2003J15SC (4GB RAM) |
| Country or region available | ![]() China |
| Brand | Xiaomi |
| Release date | 5/26/2020 |
| Depth | 8.9 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 77.2 x 162.3 millimeters (3.04 x 6.39 in) |
| Weight | 199 grams (6.97 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Water repellent nano-coating (don't immerse) |
π² Display | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 6.53" inches |
| Screen-to-body ratio | ~83.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2340 pixels (19.5:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 395 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 5 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | 450nits[typ] |
π€ Operating System | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | Android 11 |
| User Interface | MIUI 11 / 12 |
βοΈ Processor | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Chipset | 64bit: MediaTek Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2GHz ARM-Cortex-A75 (Dual-core) 6x 1.8GHz ARM-Cortex-A55 (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G52 MC2 (1GHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
π½ Memory and storage | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| RAM memory | 4GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (106GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 512GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
πΆ Mobile networks | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat7 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28) TD-LTE (38, 40, 41) VoLTE |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat7 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28) TD-LTE (38, 40, 41) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
π· Camera | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Back camera (main camera) | (quad camera) 48 megapixels 8MP ultrawide f/2.213mm1/4"1.12Β΅m118Β° 2MP macro f/2.41.75Β΅mAF 2MP depth f/2.41/5"1.7Β΅m |
| Main camera resolution | 8000x6000 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/2" inches |
| Pixel size | 0.8Β΅m pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
πΈ Front camera | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Front camera (secondary) | 13 megapixels |
| Front camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.3 (aperture) |
| Focal length | 29mm (lens) |
| Sensor size | 1/3.06" inches |
| Pixel size | 1.12Β΅m pixel |
π Sound and multimedia | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
π Connectivity | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Supported |
π§ Sensors | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
π Battery | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5020 mAh |
| Charger, watts | 18W Wired fast charging 9W Reverse charging by cable Quick Charge 3 |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 33 hours (1.4 days) |
| Standby | feature not registered |
β Other features | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | β’ Colors: Blue, Green, White β’ 22.5W charger (18W phone support) |
β’οΈ Radiation rate | |
| Xiaomi Redmi 10X 4G | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.84W/kg (head), 0.9W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.8W/kg (head), 1.14W/kg (body) |
Xiaomi Redmi 10X 4G versions (variations) with different specifications
Xiaomi Redmi 10X 4G (128GB/4GB)
Xiaomi Redmi 10X 4G (128GB/6GB)
Xiaomi Redmi 10X 4G (128GB/4GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Meizu M5
Samsung Galaxy A12
Xiaomi Redmi K30 5G
Xiaomi Pocophone F1