Xiaomi Poco X3 GT All specs
Full specifications phone: Xiaomi Poco X3 GT specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Xiaomi Poco X3 GT (128GB) is a good Android phone with 2.6GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Xiaomi Poco X3 GT (128GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.2 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Xiaomi Poco X3 GT (128GB) phone has 193 grams and it's a very thin device, only 8.9mm.
Summary
*depends on the model๐ฅ AnTuTu
506800 (v8), 578505 (v9)
๐ Android 12
TFT IPS LCD
120Hz
๐ฝ ROM: 128GB / 256GB*
๐คณ (front) 16MP
โก 67W
๐ฑ Model features | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Model | Poco X3 GT (128GB) |
| Other model names | POCO X3 GT (21061110AG) |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Xiaomi |
| Release date | 8/19/2021, Announced: 7/28/2021 |
| Depth | 8.9 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 75.9 x 163.3 millimeters (2.99 x 6.43 in) |
| Weight | 193 grams (6.76 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | IP53 certified: protection against dust and splashing |
๐ฒ Display | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 6.6" inches |
| Screen-to-body ratio | ~84.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 399 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass Victus |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display features | 450nits[typ] HDR10 |
๐ค Operating System | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| System version | Android 11 |
| Firmware update | Android 12 |
| User Interface | MIUI 12.5 / 13 |
โ๏ธ Processor | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Chipset | 64bit: MediaTek Dimensity 1100 (MT6891Z) (6nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 2.6GHz ARM Cortex-A78 (Quad-core) 4x 2GHz ARM Cortex-A55 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G77 MC9 (836MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 506800 (v8), 578505 (v9) Geekbench: 2310 (v5.1) GFXBench: 38fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| RAM memory | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (106GB available) UFS 3.1 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28) TD-LTE (38, 40, 41, 42) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA (1, 3, 28, 41, 77, 78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat6 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28) TD-LTE (38, 40, 41, 42) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
๐ท Camera | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 64 megapixels 8MP ultrawide f/2.2120ยฐ1/4"1.12ยตm 2MP macro f/2.4 |
| Main camera resolution | 10120x6328 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/1.97" inches |
| Pixel size | 0.7ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Front camera (secondary) | 16 megapixels |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.5 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/3.06" inches |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Loudspeaker | Stereo sound with dual speakers 24-bit/192kHz Tuned by JBL |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C jack with 3.5mm jack adapter |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.2 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Supported |
๐งญ Sensors | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 67W Wired fast charging USB Power Delivery 3.0 |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black, Wave Blue, Cloud White โข Protective case included |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Xiaomi Poco X3 GT | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Xiaomi Poco X3 GT versions (variations) with different specifications
Xiaomi Poco X3 GT (128GB)
Xiaomi Poco X3 GT (256GB)
Xiaomi Poco X3 GT (128GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Samsung Galaxy S20+ 5G
Motorola Moto G87
Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26+