Xiaomi Mi Mix Alpha All specs
Full specifications phone: Xiaomi Mi Mix Alpha specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Xiaomi Mi Mix Alpha is a good Android phone with 2.96GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Xiaomi Mi Mix Alpha is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Device with 241 grams including the battery. The Xiaomi Mi Mix Alpha phone is relatively thin with 10.4mm thickness.
Summary
โ๏ธ CPU: Qualcomm Snapdragon 855+ (SM8150-AC)
๐ค Android 10
๐ฑ 7.92"
Flexible Super AMOLED
Flexible Super AMOLED
๐ณ RAM: 12GB
๐ฝ ROM: 512GB
๐ฝ ROM: 512GB
๐ WIFI5, BT5.0
๐ท (triple camera) 108MP + 12MP + 20MP
๐ 4050mAh
โก 40W
โก 40W
๐ฑ Model features |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Change model | |
| Model | Xiaomi Mi Mix Alpha |
| Other model names | ๅฐ็ฑณMIX Alpha, Xiaomi Mix Alpha |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Xiaomi |
| Release date | 2/1/2020 |
| Depth | 10.4 millimeters (0.41 inches) |
| Size (width x height) | 72.3 x 154.38 millimeters (2.85 x 6.08 in) |
| Weight | 241 grams (8.44 ounces) |
| Build, materials | Titanium frame, glass front, ceramic and glass back |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Display type | Flexible Super AMOLED |
| Screen size | 7.92" inches |
| Screen-to-body ratio | ~180.8% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 2088x2250 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 388 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
๐ค Operating System |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 855+ (SM8150-AC) (7nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.96GHz Kryo 485 (Single-core) 3x 2.42GHz Kryo 485 (Triple-core) 4x 1.8GHz Kryo 485 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 640 (672MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| RAM memory | 12GB LPDDR4X |
| Internal storage | 512GB (494GB available) UFS 3.0 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat20 (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8) TD-LTE (Bands 34, 38, 39, 40, 41) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA/Sub6 (Bands 41, 78, 79) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 108 megapixels 12MP telephoto f/2.054mm1/2.55"1.4ยตmPDAFLaserAF2x-optical-zoom 20MP ultrawide f/2.213mm1/2.8"1.0ยตmLaserAF |
| Main camera resolution | 12000x9000 pixels |
| Video recording (primary) | 6K UHD (5760x3240) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.7 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/1.33" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
๐ Sound and multimedia |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C reversible connector |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Hall effect Humidity Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4050 mAh |
| Charger, watts | 40W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black โข MIUI 11 |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




