Xiaomi Mi Mix 3 All specs
Full specifications phone: Xiaomi Mi Mix 3 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Xiaomi Mi Mix 3 (128GB/6GB) is a good Android phone with 2.8GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Xiaomi Mi Mix 3 (128GB/6GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Xiaomi Mi Mix 3 (128GB/6GB) phone has 218 grams and it's a very thin device, only 8.5mm.
Summary
*depends on the model๐ฅ AnTuTu
292353 (v7), 352130 (v8)
๐ Android 10
Super AMOLED
60Hz
๐ฝ ROM: 128GB / 256GB*
๐คณ (dual front camera) 24MP + 2MP
โก 18W
๐ฑ Model features | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Model | Xiaomi Mi Mix 3 (128GB/6GB) |
| Other model names | ๅฐ็ฑณMIX 3, Xiaomi Mix 3 M1810E5A |
| Country or region available | ![]() ![]() (Global, International), China |
| Brand | Xiaomi |
| Release date | 11/1/2018, Announced: 10/1/2018 |
| Depth | 8.5 millimeters (0.33 inches) |
| Size (width x height) | 74.69 x 157.89 millimeters (2.94 x 6.22 in) |
| Weight | 218 grams (7.63 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front, ceramic back |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 6.39" inches |
| Screen-to-body ratio | ~85% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2340 pixels (19.5:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 403 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | 600nits[typ] HDR8 |
๐ค Operating System | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| System version | Android 9.0 Pie |
| Firmware update | Android 10 |
| User Interface | MIUI 10 / 12 |
โ๏ธ Processor | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 845 (SDM845) (10nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 2.8GHz Kryo 385 Gold (Quad-core) 4x 1.7GHz Kryo 385 Silver (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 630 (710MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 292353 (v7), 352130 (v8) Geekbench: 9065 (v4.4), 2170 (v5.1) GFXBench: 30fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| RAM memory | 6GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (110GB available) UFS 2.1 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 600/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | Global version: UMTS 800/850/900/1700/1800/1900/2100 China version: CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat11 VoLTE Global version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41) China version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Global version: UMTS 800/850/900/1700/1800/1900/2100 China version: UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat11 VoLTE Global version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41) China version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41) |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
๐ท Camera | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 12 megapixels 12MP telephoto 1/3.4"1.0ยตm |
| Main camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 60 fps |
| Flash | LED flash on both cameras |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.55" inches |
| Pixel size | 1.4ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS (4-axis): Optical stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | 4K@30/60fps 1080p@30/60/960fps |
๐ธ Front camera | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Front camera (secondary) | (dual front camera) 24 megapixels 2MP depth |
| Front camera resolution | 5656x4224 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | 0.9ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C jack with 3.5mm jack adapter |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Virtual proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Charger, watts | 18W Wired fast charging Quick Charge 4 |
| Inductive / wireless charging | 10W Qi wireless charging |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Onyx Black, Jade Green, Sapphire Blue โข Mechanical pop-up front camera |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Xiaomi Mi Mix 3 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 1.45W/kg (head), 1.57W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Xiaomi Mi Mix 3 versions (variations) with different specifications
Xiaomi Mi Mix 3 (128GB/6GB)
Xiaomi Mi Mix 3 (128GB/8GB)
Xiaomi Mi Mix 3 (256GB/10GB)
Xiaomi Mi Mix 3 (256GB/8GB)
Xiaomi Mi Mix 3 (128GB/6GB) vs
Choose the model
Using Dogecoin on your phone: wallets, safety, and everyday habits
Friday, 5.29.2026
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026


Nokia 9500
Apple iPhone 8
Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV
Acer Liquid Z3