Vivo S1 All specs
Full specifications phone: Vivo S1 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Vivo S1 (V1907) is a good Android phone with 2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Vivo S1 (V1907) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Summary
*depends on the modelTFT IPS LCD / Super AMOLED*
๐ฝ ROM: 128GB
๐คณ (front) 32MP*
โก 18W
๐ฑ Model features |
|
| Vivo S1 | |
| Model | Vivo S1 (V1907) |
| Other model names | BBK vivo S1 V1907 (Global) |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() India, Indonesia, (Global, International) |
| Brand | Vivo |
| Release date | 7/16/2019 |
| Depth | feature not registered |
| Size (width x height) | feature not registered |
| Weight | feature not registered |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| Vivo S1 | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 6.38" inches |
| Screen-to-body ratio | feature not registered |
| Display resolution | 1080x2340 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 404 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
๐ค Operating System |
|
| Vivo S1 | |
| System version | Android 9.0 Pie |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor |
|
| Vivo S1 | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6768 (12nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2GHz ARM Cortex-A75 (Dual-core) 6x 1.7GHz ARM Cortex-A55 (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | feature not registered |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Vivo S1 | |
| RAM memory | 4GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (108GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks |
|
| Vivo S1 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat7 (Bands 1, 3, 5, 8) TD-LTE (Bands 34, 38, 39, 40, 41) VoLTE |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera |
|
| Vivo S1 | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 16 megapixels 8MP ultrawide f/2.213mm 5MP depth f/2.4 |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | 1.12ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera |
|
| Vivo S1 | |
| Front camera (secondary) | 32 megapixels |
| Front camera resolution | 6528x4896 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
๐ Sound and multimedia |
|
| Vivo S1 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Vivo S1 | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Vivo S1 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Vivo S1 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| Vivo S1 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Skyline Blue, Cosmic Green โข 19.5:9 display ratio โข Always On Display โข FunTouch OS 9 |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Vivo S1 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Vivo S1 versions (variations) with different specifications
Vivo S1 (V1831A)
Vivo S1 (V1831T)
Vivo S1 (V1907)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026


