Trump T1 Phone All specs
Full specifications phone: Trump T1 Phone specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Trump T1 Phone is a good Android phone with 3GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the Trump T1 Phone allows download up to 2000 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.4 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Summary
AMOLED
120Hz
💽 ROM: 256GB
🤳 (front) 16MP
⚡ 20W
📱 Model features | |
| Trump T1 Phone | |
| Change model | |
| Model | Trump T1 Phone |
| Other model names | Trump Mobile T1 Phone 8002 (The 47 Plan) |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | Trump |
| Release date | 1/1/2026, Announced: 6/16/2025 |
| Depth | feature not registered |
| Size (width x height) | feature not registered |
| Weight | feature not registered |
| Build, materials | Aluminum body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Trump T1 Phone | |
| Display type | AMOLED |
| Screen size | 6.78" inches |
| Screen-to-body ratio | feature not registered |
| Display resolution | 1080x2460 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 396 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Trump T1 Phone | |
| System version | Android 15 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Trump T1 Phone | |
| Chipset | 64bit |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 3GHz 3x 2.4GHz 4x 1.8GHz |
| GPU graphical controller | feature not registered |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Trump T1 Phone | |
| RAM memory | 12GB LPDDR5 |
| Internal storage | 256GB (220GB available) UFS 2.2 |
| External storage | Until 1TB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Trump T1 Phone | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) + e-SIM |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat18 () TD-LTE () VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA () |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat18 () TD-LTE () VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
📷 Camera | |
| Trump T1 Phone | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 50 megapixels 2MP macro 2MP depth |
| Main camera resolution | 8160x6120 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Trump T1 Phone | |
| Front camera (secondary) | 16 megapixels |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Trump T1 Phone | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Trump T1 Phone | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.4 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Trump T1 Phone | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Trump T1 Phone | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 20W Wired fast charging Reverse charging by cable USB Power Delivery 1.0 |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Trump T1 Phone | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Gold |
☢️ Radiation rate | |
| Trump T1 Phone | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Trump T1 Phone vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro
Apple iPhone 14 Pro Max
Samsung Galaxy S22 Ultra