TP-Link Neffos C5 (3G) All specs
Full specifications phone: TP-Link Neffos C5 (3G) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the TP-Link Neffos C5 (3G).
An advantage of the TP-Link Neffos C5 (3G) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the TP-Link Neffos C5 (3G) phone has 141 grams and it's a very thin device, only 8.8mm.
Summary
TFT IPS LCD
60Hz
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 5MP
📱 Model features | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Model | Neffos C5 (3G) |
| Other model names | Neffos C5 Dual-Sim, TP-Link TP701E |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | TP-Link |
| Release date | 1/1/2016 |
| Depth | 8.8 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 72 x 144 millimeters (2.83 x 5.67 in) |
| Weight | 141 grams (4.94 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~66.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 294 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Dragontrail Glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| System version | Android 5.1 Lollipop |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6735 (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T720 MP2 (450MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (10GB available) |
| External storage | Until 128GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 42/11 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (720x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Dark gray, Pearl white |
☢️ Radiation rate | |
| TP-Link Neffos C5 (3G) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
TP-Link Neffos C5 versions (variations) with different specifications
TP-Link Neffos C5 (3G)
TP-Link Neffos C5 (4G LTE)
TP-Link Neffos C5 (3G) vs
Choose the model
Using Dogecoin on your phone: wallets, safety, and everyday habits
Friday, 5.29.2026
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026

Apple iPhone 5
HTC Sensation
LG Optimus Net Dual
LG Optimus GT540