Tecno Camon 18 Premier All specs
Full specifications phone: Tecno Camon 18 Premier specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Tecno Camon 18 Premier is a good Android phone with 2.05GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Tecno Camon 18 Premier is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Tecno Camon 18 Premier phone has 201 grams and it's a very thin device, only 8.15mm.
Summary
🔥 AnTuTu
294215 (v8), 347181 (v9)
AMOLED
120Hz
💽 ROM: 256GB
🤳 (front) 32MP
⚡ 33W
📱 Model features | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Change model | |
| Model | Camon 18 Premier |
| Other model names | Tecno CAMON 18 Premier (CH9) |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Tecno |
| Release date | 10/11/2021, Announced: 10/4/2021 |
| Depth | 8.15 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 75.85 x 163.8 millimeters (2.99 x 6.45 in) |
| Weight | 201 grams (7.04 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front/back |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Display type | AMOLED |
| Screen size | 6.7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~87.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 393 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display features | 550nits[typ] |
🤖 Operating System | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| System version | Android 11 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | HIOS 8.0 |
⚙️ Processor | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Chipset | 64bit: MediaTek Helio G96 (12nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2.05GHz ARM Cortex-A76 (Dual-core) 6x 2GHz ARM Cortex-A55 (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G57 MC2 (850MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 294215 (v8), 347181 (v9) Geekbench: 1758 (v5.1) GFXBench: 12fps (ES 3.1 onscreen) |
💽 Memory and storage | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| RAM memory | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | 256GB (222GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 1TB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 400/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat13 (1, 3, 5, 8) TD-LTE (38, 40, 41) VoLTE |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat13 (1, 3, 5, 8) TD-LTE (38, 40, 41) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
📷 Camera | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 64 megapixels 8MP periscope telephoto f/3.5135mmPDAF5x-optical-zoom 12MP ultrawide gimbal-OIS |
| Main camera resolution | 10120x6328 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Quad-LED on main camera and Dual-LED on front camera |
| Focal aperture | f/1.6 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Front camera (secondary) | 32 megapixels |
| Front camera resolution | 6528x4896 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Dual-LED |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4750 mAh |
| Charger, watts | 33W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Polar night, Vast sky |
☢️ Radiation rate | |
| Tecno Camon 18 Premier | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Tecno Camon 18 Premier vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Sony Xperia J
Samsung Galaxy Pop Plus
Blu Studio 5.3
Samsung Galaxy Y