T-Mobile Rapport All specs
Full specifications phone: T-Mobile Rapport specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The 528MHz processor of the T-Mobile Rapport just executes basic phone activities.
With one SIM card slot, the T-Mobile Rapport allows download up to 7.2 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 100 grams including the battery. The T-Mobile Rapport phone is relatively thin with 13mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225
🤖 Android 2.2.2
📱 2.8"
TFT LCD
TFT LCD
🔳 RAM: 256MB
💽 ROM: 512MB
💽 ROM: 512MB
🔌 WIFI4, BT2.1, FM
📷 (back) 3.1MP
🔋 1200mAh
📱 Model features |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Change model | |
| Model | T-Mobile Rapport |
| Other model names | Huawei IDEOS X1 U8180, Huawei Gaga, T-Mobile Rapport |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | T-Mobile |
| Release date | 10/1/2011 |
| Depth | 13 millimeters (0.51 inches) |
| Size (width x height) | 56 x 104 millimeters (2.2 x 4.09 in) |
| Weight | 100 grams (3.5 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 2.8" inches |
| Screen-to-body ratio | ~41.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 240x320 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 143 PPI |
| Colors | 260 thousand |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| T-Mobile Rapport | |
| System version | Android 2.2.2 Froyo |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 528MHz ARM1136EJ-S (Single-core) |
| GPU graphical controller | feature not registered |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| T-Mobile Rapport | |
| RAM memory | 256MB SDRAM |
| Internal storage | 512MB (120MB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 7.2 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 1700/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Back camera (main camera) | 3.1 megapixels |
| Main camera resolution | 2048x1536 pixels |
| Video recording (primary) | QVGA (320x240) 24 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | feature not registered |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | feature not registered |
| BSI sensor | feature not registered |
| HDR | feature not registered |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | feature not registered |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| T-Mobile Rapport | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | feature not registered |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 4 hours |
| Standby | 336 hours (14 days) |
➕ Other features |
|
| T-Mobile Rapport | |
| Call control | Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • WiFi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| T-Mobile Rapport | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




