T-Mobile G2X (P999DW) All specs
Full specifications phone: T-Mobile G2X (P999DW) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the T-Mobile G2X (P999DW).
With one SIM card slot, the T-Mobile G2X (P999DW) allows download up to 21 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 142 grams including the battery. The T-Mobile G2X (P999DW) phone is relatively thin with 10.2mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: NVIDIA Tegra 2 250 AP20H
🤖 Android 2.2.1
🔄 Android 2.3.4
🔄 Android 2.3.4
📱 4"
TFT IPS LCD
TFT IPS LCD
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT2.1, FM
📷 (back) 8MP
🤳 (front) 1.3MP
🤳 (front) 1.3MP
🔋 1500mAh
📱 Model features |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Change model | |
| Model | G2X (P999DW) |
| Other model names | T-Mobile G2X P999, LG Star |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | T-Mobile |
| Release date | 4/15/2011 |
| Depth | 10.2 millimeters (0.4 inches) |
| Size (width x height) | 63.5 x 124.5 millimeters (2.5 x 4.9 in) |
| Weight | 142 grams (4.97 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~57.6% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| System version | Android 2.2.1 Froyo |
| Firmware update | Android 2.3.4 Gingerbread |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Chipset | 32bit: NVIDIA Tegra 2 250 AP20H |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A9 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | ULP NVIDIA GeForce |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB (6GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 1700/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 24 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Front camera (secondary) | 1.3 megapixels |
| Front camera resolution | 1280x1024 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, XviD, H.263, H.264, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro HDMI Type D |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 7.8 hours |
| Standby | 400 hours (16.7 days) |
➕ Other features |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • NVIDIA Tegra Zone • WiFi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| T-Mobile G2X (P999DW) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




