Sony Xperia Z5 (Dual E6683) All specs
Full specifications phone: Sony Xperia Z5 (Dual E6683) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Sony Xperia Z5 (Dual E6683) is a good Android phone with 2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Sony Xperia Z5 (Dual E6683) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.1 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Sony Xperia Z5 (Dual E6683) phone has 154 grams and it's a very thin device, only 7.3mm.
Summary
π Android 7.1.1
TFT IPS LCD
π½ ROM: 32GB
π€³ (front) 5MP
β‘ 18W
π± Model features |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Model | Xperia Z5 (Dual E6683) |
| Other model names | Sony Xperia Z5 Dual-Sim E6683, Sony Sumire DS |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Sony |
| Release date | 10/2/2015 |
| Depth | 7.3 millimeters (0.29 inches) |
| Size (width x height) | 72 x 146 millimeters (2.83 x 5.75 in) |
| Weight | 154 grams (5.39 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back |
| Protection against water and others | IP68 certified: water-resistant up to 1.5 meters for 30min and dust-resistant |
π² Display |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~70.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 424 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Scratch-resistant glass |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
π€ Operating System |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| System version | Android 5.1.1 Lollipop |
| Firmware update | Android 7.1.1 Nougat |
| User Interface | feature not registered |
βοΈ Processor |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 (20nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 2GHz ARM Cortex-A57 (Quad-core) 4x 1.5GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 430 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
π½ Memory and storage |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| RAM memory | 3GB LPDDR4 |
| Internal storage | 32GB (22GB available) eMMC 5.0 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
πΆ Mobile networks |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20) TD-LTE (Bands 38, 39, 40, 41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
π· Camera |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Back camera (main camera) | 23 megapixels |
| Main camera resolution | 5520x4140 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | 24mm (lens) |
| Sensor size | 1/2.3" inches |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo/video on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
πΈ Front camera |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.4 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
π Sound and multimedia |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
π Connectivity |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL-3 |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
π§ Sensors |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor ANT+ Barometer Compass Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
π Battery |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 2900 mAh |
| Charger, watts | 18W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 17 hours |
| Standby | 540 hours (22.5 days) |
β Other features |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | β’ Colors: White, Graphite Black, Gold, Green β’ Sony TRILUMINOSβ’ display β’ Sony X-Reality β’ Quick Charge 2.0: 60% battery in 30min β’ Anti-fingerprint coating β’ Sony Exmor RS sensor camera β’ 3D Surround Sound β’ ClearAudio+ β’ IP68 certified: dust proof and water resistant over 1.5m and 30min |
β’οΈ Radiation rate |
|
| Sony Xperia Z5 (Dual E6683) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Sony Xperia Z5 versions (variations) with different specifications
Sony Xperia Z5 (Dual E6633)
Sony Xperia Z5 (Dual E6683)
Sony Xperia Z5 (E6603)
Sony Xperia Z5 (E6653)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026