Sony Xperia E1 (Dual-SIM) All specs
Full specifications phone: Sony Xperia E1 (Dual-SIM) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1.2GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Sony Xperia E1 (Dual-SIM).
An advantage of the Sony Xperia E1 (Dual-SIM) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 122 grams including the battery. The Sony Xperia E1 (Dual-SIM) phone is relatively thin with 12mm thickness.
Summary
🔄 Android 4.4.2
TFT LCD
60Hz
💽 ROM: 4GB
📱 Model features | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Model | Xperia E1 (Dual-SIM) |
| Other model names | Sony Xperia E1 D2105 Dual-SIM, Sony Falcon DS |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Sony |
| Release date | 3/1/2014 |
| Depth | 12 millimeters (0.47 inches) |
| Size (width x height) | 62.4 x 118 millimeters (2.46 x 4.65 in) |
| Weight | 122 grams (4.27 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~61.8% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 2-points |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Scratch-resistant glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| System version | Android 4.3 Jelly Bean |
| Firmware update | Android 4.4.2 KitKat |
| User Interface | Timescape UI |
⚙️ Processor | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8210) (28nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.2GHz ARM Cortex-A7 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 302 (400MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (2GB available) eMMC 4.5 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS D2104: 850/1900/2100 - D2105: 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Back camera (main camera) | 3.1 megapixels |
| Main camera resolution | 2048x1536 pixels |
| Video recording (primary) | WVGA (800x480) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) 3D surround sound Sony Clear Audio+ Sony Clear Bass |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, XviD, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1750 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 8.7 hours |
| Standby | 454 hours (18.9 days) |
➕ Other features | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Purple, White • Red-eye reduction on camera • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Sony Xperia E1 (Dual-SIM) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Sony Xperia E1 versions (variations) with different specifications
Sony Xperia E1 (D2004)
Sony Xperia E1 (Dual-SIM)
Sony Xperia E1 (TV)
Sony Xperia E1 (Dual-SIM) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Microsoft Lumia 535
Motorola Moto G87
Fairphone 6
Apple iPhone 17e