Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) All specs
Full specifications phone: Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) is a good Android phone with 3GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.2 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) phone has 172 grams and it's a very thin device, only 8.2mm.
Summary
*depends on the model๐ฅ AnTuTu
835038 (v9)
๐ Android 13
OLED
120Hz
๐ฝ ROM: 128GB / 256GB*
๐คณ (front) 12MP
โก 30W
๐ฑ Model features |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Model | Xperia 5 IV (XQ-CQ54) |
| Other model names | Sony Xperia 5 IV XQCQ54C0B.YD, XQCQ54C0C, XQCQ54C0G |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Sony |
| Release date | 9/22/2022, Announced: 9/1/2022 |
| Depth | 8.2 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 67 x 156 millimeters (2.64 x 6.14 in) |
| Weight | 172 grams (6.02 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back |
| Protection against water and others | IP68 certified: water-resistant up to 1.5 meters for 30min and dust-resistant |
๐ฒ Display |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Display type | OLED |
| Screen size | 6.1" inches |
| Screen-to-body ratio | ~83.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2520 pixels (21:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 449 PPI |
| Colors | 1 billion |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass Victus |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display features | HDR8 BT.2020 |
๐ค Operating System |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| System version | Android 12 |
| Firmware update | Android 13 |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (SM8450) (4nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 3GHz ARM Cortex-X2 (Single-core) 3x 2.5GHz ARM Cortex-A710 (Triple-core) 4x 1.79GHz ARM Cortex-A510 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 730 (818MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 835038 (v9) Geekbench: 3448 (v5.1) GFXBench: 63fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| RAM memory | 8GB LPDDR5 |
| Internal storage | 128GB (104GB available) UFS 3.1 |
| External storage | Until 1TB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
๐ถ Mobile networks |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 3000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat20 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41, 46) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA/Sub6 (1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat20 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41, 46) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
๐ท Camera |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 12 megapixels 12MP telephoto f/2.460mm1/3.5"PDAFOIS 12MP ultrawide f/2.2124ยฐ16mm1/2.5"PDAF |
| Main camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 120 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.7 (aperture) |
| Focal length | 24mm (lens) |
| Sensor size | 1/1.7" inches |
| Pixel size | 1.8ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video on both cameras |
| Camera extras | 4K@24/30/60/120fps 1080p@30/60/120fps Zeiss optics |
๐ธ Front camera |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Front camera (secondary) | 12 megapixels |
| Front camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | 24mm (lens) |
| Sensor size | 1/2.9" inches |
| Pixel size | 1.25ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Loudspeaker | Stereo sound 24-bit/192kHz |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| USB | USB 3.2 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.2 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 30W Wired fast charging Reverse charging by cable USB Power Delivery 3.0 |
| Inductive / wireless charging | Qi wireless charging Reverse wireless charging |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black, Ecru White, Green โข PS5 Remote Play โข Sony Alpha |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Sony Xperia 5 IV versions (variations) with different specifications
Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ54)
Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ62)
Sony Xperia 5 IV (XQ-CQ72)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
