Sony Ericsson Xperia Arc S All specs
Full specifications phone: Sony Ericsson Xperia Arc S specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1.4GHz Single-core median processor provides good performance when performing some functions of the Sony Ericsson Xperia Arc S (LT18a).
With one SIM card slot, the Sony Ericsson Xperia Arc S (LT18a) allows download up to 14.4 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Sony Ericsson Xperia Arc S (LT18a) phone has 117 grams and it's a very thin device, only 8.7mm.
Summary
🔄 Android 4.0.4
TFT LED-Backlit LCD
60Hz
💽 ROM: 1GB
📱 Model features |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Model | Xperia Arc S (LT18a) |
| Other model names | Sony Xperia Arc S LT18, Sony Ericsson Ayame |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() ![]() (Latin America), Brazil, Canada, USA |
| Brand | Sony Ericsson |
| Release date | 9/1/2011 |
| Depth | 8.7 millimeters (0.34 inches) |
| Size (width x height) | 63 x 125 millimeters (2.48 x 4.92 in) |
| Weight | 117 grams (4.1 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Display type | TFT LED-Backlit LCD |
| Screen size | 4.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~61.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x854 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Scratch-resistant glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Sony Mobile BRAVIA Engine |
🤖 Operating System |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| System version | Android 2.3.4 Gingerbread |
| Firmware update | Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich ICS |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S2 (MSM8255T) (45nm) |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 1.4GHz Scorpion (Single-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 205 (266MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 1GB (320MB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 14.4/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 800/850/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.4 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.263, H.264, WMV |
| Audio formats | MP3, eAAC+, WMA, WAV |
🔌 Connectivity |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro HDMI Type D |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Removable) BA750 |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 7.6 hours |
| Standby | 460 hours (19.2 days) |
➕ Other features |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Pure White, Midnight Blue, Misty Silver, Gloss Black, Sakura Pink • 8GB microSD included • Open ES 1.1 • SE Timescape • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| Sony Ericsson Xperia Arc S | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.66W/kg (head) |
Sony Ericsson Xperia Arc S versions (variations) with different specifications
Sony Ericsson Xperia Arc S (LT18a)
Sony Ericsson Xperia Arc S (LT18i)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026



