Samsung Gear Sport All specs
Full specifications smartwatch: Samsung Gear Sport specs, detailed technical information, features, price and review. All about this smartwatch.
Tizen smartwatch with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Samsung Gear Sport (SM-R600).
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Device with 67 grams including the battery. The Samsung Gear Sport (SM-R600) smartwatch is relatively thin with 11.6mm thickness.
Summary
Super AMOLED
💽 ROM: 4GB
📱 Model features | |
| Samsung Gear Sport | |
| Change model | |
| Model | Gear Sport (SM-R600) |
| Other model names | Samsung Gear Sport R600, Samsung SM-R600 |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() ![]() (Global, International), Australia, USA, (Europe) |
| Brand | Samsung |
| Release date | 10/1/2017 |
| Depth | 11.6 millimeters (0.46 inches) |
| Size (width x height) | 42.9 x 44.6 millimeters (1.69 x 1.76 in) |
| Weight | 67 grams (2.35 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | 5 ATM: 50 meters waterproof. MIL-STD-810G military certified: salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant. |
📲 Display | |
| Samsung Gear Sport | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 1.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~24.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 360x360 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 424 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Samsung Gear Sport | |
| System version | Tizen 3.0 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Samsung Gear Sport | |
| Chipset | 32bit: Samsung Exynos 2 Dual 3250 (28nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A7 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP2 400Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Samsung Gear Sport | |
| RAM memory | 768MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (2GB available) |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks | |
| Samsung Gear Sport | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | Not supported |
| Maximum Download / Upload | feature not registered |
| Network technology | feature not registered |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | Not supported |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | Not supported |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Samsung Gear Sport | |
| Back camera (main camera) | Not supported |
| Main camera resolution | Not supported |
| Video recording (primary) | Not supported |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | Not supported |
| Zoom | Not supported |
| Face/smile detection | Not supported |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Samsung Gear Sport | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Samsung Gear Sport | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | feature not registered |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, OGG, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Samsung Gear Sport | |
| USB | Not supported |
| Audio output | Not supported |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Samsung Gear Sport | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Gyroscope Heart rate |
| Vibrating alert | Not supported |
🔋 Battery | |
| Samsung Gear Sport | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Qi Wireless charging (Qi/WPC) |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Samsung Gear Sport | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS, MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | feature not registered |
| Web browser | Not supported |
| Antenna | Not supported |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Blue • Compatible with standard 20mm straps • Samsung Pay • Wireless charging (Qi/WPC) • 50m waterproof • MIL-STD-810G compliant (militar certified) |
☢️ Radiation rate | |
| Samsung Gear Sport | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.33W/kg (head), 0.31W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.349W/kg (head), 0.272W/kg (body) |
Samsung Gear Sport (SM-R600) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026




Samsung Gear S3 frontier
Samsung Galaxy Watch