Samsung Galaxy Trend Lite All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy Trend Lite specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1GHz Single-core median processor provides good performance when performing some functions of the Samsung Galaxy Trend Lite (GT-S7390).
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy Trend Lite (GT-S7390) allows download up to 14.4 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 126 grams including the battery. The Samsung Galaxy Trend Lite (GT-S7390) phone is relatively thin with 10.85mm thickness.
Summary
TFT LCD
60Hz
💽 ROM: 4GB
📱 Model features |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Model | Galaxy Trend Lite (GT-S7390) |
| Other model names | Galaxy Trend Lite S7390 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Samsung |
| Release date | 10/1/2013 |
| Depth | 10.85 millimeters (0.43 inches) |
| Size (width x height) | 63.1 x 121.5 millimeters (2.48 x 4.78 in) |
| Weight | 126 grams (4.41 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~59.4% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels (5:3) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| System version | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Chipset | 32bit: Broadcom BCM21654G (40nm) |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 1GHz ARM Cortex-A9 (Single-core) |
| GPU graphical controller | Broadcom VideoCore IV |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (2GB available) |
| External storage | Until 64GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 14.4/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Back camera (main camera) | 3.1 megapixels |
| Main camera resolution | 2048x1536 pixels |
| Video recording (primary) | VGA (640x480) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Not supported |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 8 hours |
| Standby | 350 hours (14.6 days) |
➕ Other features |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • ChatON |
☢️ Radiation rate |
|
| Samsung Galaxy Trend Lite | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy Trend Lite versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy Trend Lite (GT-S7390)
Samsung Galaxy Trend Lite Duos (GT-S7392)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
