Samsung Galaxy S5 Active All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy S5 Active specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 2.5GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Samsung Galaxy S5 Active (SM-G870A).
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy S5 Active (SM-G870A) allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy S5 Active (SM-G870A) phone has 170 grams and it's a very thin device, only 8.9mm.
Summary
🔄 Android 6.0.1
Super AMOLED
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 2.1MP
📱 Model features | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Model | Galaxy S5 Active (SM-G870A) |
| Other model names | AT&T Samsung Galaxy S5 Active SM-G870A, Galaxy S5 Active 4G |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | Samsung |
| Release date | 5/30/2014 |
| Depth | 8.9 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 73.4 x 145.3 millimeters (2.89 x 5.72 in) |
| Weight | 170 grams (5.95 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | IP67 certified: dust proof and waterproof over 1 meter and 30min. MIL-STD-810G military certified: salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant. |
📲 Display | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 5.1" inches |
| Screen-to-body ratio | ~67.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 432 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| System version | Android 4.4.2 KitKat |
| Firmware update | Android 6.0.1 Marshmallow |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 2.5GHz Krait 400 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 330 578Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (11GB available) |
| External storage | Until 128GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 700/850/1700/1800/1900/2100/2600 (Bands 1,2,3,4,5,7,17) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Back camera (main camera) | 16 megapixels |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.6" inches |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Front camera (secondary) | 2.1 megapixels |
| Front camera resolution | 1920x1080 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, XviD, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, AC3, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL-2 |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Supported |
🧭 Sensors | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 29 hours (1.2 days) |
| Standby | 480 hours (20 days) |
➕ Other features | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Camo Green, Titanium Grey, Ruby Red • Picture-taking during video recording • HAC M3/T4 |
☢️ Radiation rate | |
| Samsung Galaxy S5 Active | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.92W/kg (head), 1.48W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.667W/kg (head), 0.451W/kg (body) |
Samsung Galaxy S5 Active versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy S5 Active (SM-G870A)
Samsung Galaxy S5 Active (SM-G870W)
Samsung Galaxy S5 Active (SM-G870A) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Samsung Galaxy S7 Active
Apple iPhone 6S Plus
Alcatel Pop C1
LG Motion 4G