Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB).
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) allows download up to 14.4 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) phone has 112 grams and it's a very thin device, only 9.85mm.
Summary
*depends on the modelSuper AMOLED
60Hz
💽 ROM: 8GB / 16GB*
🤳 (front) 0.3MP
⚡ 5W
📱 Model features | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Model | Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) |
| Other model names | Galaxy S III mini 8GB GT-i8190 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Samsung |
| Release date | 11/1/2012 |
| Depth | 9.85 millimeters (0.39 inches) |
| Size (width x height) | 62.95 x 121.55 millimeters (2.48 x 4.79 in) |
| Weight | 112 grams (3.92 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~59.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels (5:3) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| System version | Android 4.1.1 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | TouchWiz |
⚙️ Processor | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Chipset | 32bit: ST-Ericsson NovaThor U8420 (45nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A9 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP1 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB (5GB available) eMMC 4.41 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 14.4/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 1 microphone |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, Xvid, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, AC3, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | 5W Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 7 hours |
| Standby | 360 hours (15 days) |
➕ Other features | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: White, Blue • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy S3 mini versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 16GB)
Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB)
Samsung Galaxy S3 mini (GT-i8190 8GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Samsung Galaxy S2 Lite
Samsung Galaxy Young Duos
Samsung Galaxy A5 2016
Samsung Omnia 7