Samsung Galaxy S26 Ultra All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy S26 Ultra specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Samsung Galaxy S26 Ultra is a good Android phone with 4.74GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Samsung Galaxy S26 Ultra is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 6.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be [wifi7/6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy S26 Ultra phone has 190 grams and it's a very thin device, only 7.9mm.
Summary
๐ฅ AnTuTu
2627987 (v10), 3892166 (v11)
LTPO AMOLED
120Hz
๐ฝ ROM: 256GB
๐คณ (front) 12MP
โก 60W
๐ฑ Model features | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Change model | |
| Model | Galaxy S26 Ultra |
| Other model names | Galaxy S26 Ultra |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Samsung |
| Release date | 3/6/2026, Announced: 2/25/2026 |
| Depth | 7.9 millimeters (0.31 inches) |
| Size (width x height) | 78.1 x 163.6 millimeters (3.07 x 6.44 in) |
| Weight | 190 grams (6.65 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Protection against water and others | IP68 certified: water-resistant up to 1.5 meters for 30min and dust-resistant |
๐ฒ Display | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen size | 6.9" inches |
| Screen-to-body ratio | ~91.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1440x3120 pixels (19.5:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 498 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Armor 2 |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display features | 2600nits[peak] HDR10+ Always-On Display Privacy Display |
๐ค Operating System | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| System version | Android 16 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | One UI 8.5 |
โ๏ธ Processor | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (SM8850-1-AD) (3nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 4.74GHz Oryon V3 Phoenix L (Dual-core) 6x 3.62GHz Oryon V3 Phoenix M (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 840 (1.3GHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 2627987 (v10), 3892166 (v11) Geekbench: 11566 (v6) |
๐ฝ Memory and storage | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| RAM memory | 12GB LPDDR5X |
| Internal storage | 256GB (220GB available) UFS 4.0 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) + e-SIM |
| Maximum Download / Upload | 5000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat24 () TD-LTE () VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA/Sub6 () |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat24 () TD-LTE () VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
๐ท Camera | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Back camera (main camera) | (quad camera) 200 megapixels 10MP telephoto f/2.467mm1/3.94"1.0ยตmPDAFOIS3x-optical-zoom 50MP periscope telephoto f/2.9111mm1/2.52"0.7ยตmPDAFOIS5x-optical-zoom 50MP ultrawide f/1.9120ยฐ1/2.5"0.7ยตmPDAFSuper-Steady |
| Main camera resolution | 20000x10000 pixels |
| Video recording (primary) | 8K UHD (7680x4320) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 24mm (lens) |
| Sensor size | 1/1.56" inches |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus on both cameras |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video and HDR photo on front camera |
| Camera extras | 8K@24/30fps 4K@30/60/120fps 1080p@30/60/120/240fps 10-bit HDR10+ |
๐ธ Front camera | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Front camera (secondary) | 12 megapixels |
| Front camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | 23mm (lens) |
| Sensor size | 1/3.2" inches |
| Pixel size | 1.12ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Loudspeaker | Stereo sound 32-bit/384kHz Tuned by AKG |
| Active noise cancellation | 3 microphones |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| USB | USB 3.2 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C reversible connector |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 6.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be [wifi7/6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Hall effect Proximity sensor UWB (Ultra Wideband) |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 60W Wired fast charging Reverse charging by cable USB Power Delivery 3.0 |
| Inductive / wireless charging | 25W Qi2 wireless charging 4.5W Reverse wireless charging |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black, White, Cobalt Violet, Sky Blue, Silver Shadow, Pink Gold โข Samsung DeX โข Samsung Wireless DeX |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy S26 Ultra vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Samsung Galaxy S26+
HMD Skyline
Samsung Galaxy A30
Nokia Lumia 505