Samsung Galaxy S2 Lite All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy S2 Lite specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Samsung Galaxy S2 Lite (GT-i9070).
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy S2 Lite (GT-i9070) allows download up to 14.4 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Samsung Galaxy S2 Lite (GT-i9070) phone has 120 grams and it's a very thin device, only 9.69mm.
Summary
⚙️ CPU: ST-Ericsson NovaThor U8500
🤖 Android 2.3.6
🔄 Android 4.1.2
🔄 Android 4.1.2
📱 4"
Super AMOLED
Super AMOLED
🔳 RAM: 768MB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT3.0, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 1.3MP
🤳 (front) 1.3MP
🔋 1500mAh
📱 Model features |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Change model | |
| Model | Galaxy S2 Lite (GT-i9070) |
| Other model names | Galaxy S2 Lite i9070, Galaxy S Advance |
| Country or region available | ![]() Brazil |
| Brand | Samsung |
| Release date | 4/1/2012 |
| Depth | 9.69 millimeters (0.38 inches) |
| Size (width x height) | 63 x 123.2 millimeters (2.48 x 4.85 in) |
| Weight | 120 grams (4.2 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~58.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| System version | Android 2.3.6 Gingerbread |
| Firmware update | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Chipset | 32bit: ST-Ericsson NovaThor U8500 |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A9 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| RAM memory | 768MB LPDDR |
| Internal storage | 8GB (6GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 14.4/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Front camera (secondary) | 1.3 megapixels |
| Front camera resolution | 1280x1024 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, WMV, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, AC3, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) EB535151VU |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 7.3 hours |
| Standby | 550 hours (22.9 days) |
➕ Other features |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • Curved glass Contour Display • Samsung TouchWiz UI • WiFi dual-band • WiFi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| Samsung Galaxy S2 Lite | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




