Samsung Galaxy S2 HD All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy S2 HD specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1.5GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Samsung Galaxy S2 HD (SHV-E120K).
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy S2 HD (SHV-E120K) allows download up to 100 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy S2 HD (SHV-E120K) phone has 140 grams and it's a very thin device, only 9.5mm.
Summary
🔄 Android 4.1.2
Super AMOLED
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 2MP
📱 Model features | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Model | Galaxy S2 HD (SHV-E120K) |
| Other model names | Samsung Galaxy S2 HD LTE SHV-E120K, Samsung Dali |
| Country or region available | ![]() South Korea |
| Brand | Samsung |
| Release date | 12/1/2011 |
| Depth | 9.5 millimeters (0.37 inches) |
| Size (width x height) | 68.8 x 132.65 millimeters (2.71 x 5.22 in) |
| Weight | 140 grams (4.9 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 4.65" inches |
| Screen-to-body ratio | ~65.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 316 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| System version | Android 2.3.6 Gingerbread |
| Firmware update | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S3 MSM8660 |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.5GHz Scorpion (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 220 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 16GB |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 100/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat3 (Bands 3) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Digital TV |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1850 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 5.9 hours |
| Standby | 290 hours (12.1 days) |
➕ Other features | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Noble black, Ceramic white, Titanium silver • Samsung TouchWiz 4.0 UI • T-DMB TV (it doesnt work in USA, only Korea) • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Samsung Galaxy S2 HD | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.31W/kg (head) |
Samsung Galaxy S2 HD versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy S2 HD (SHV-E120K)
Samsung Galaxy S2 HD (SHV-E120L)
Samsung Galaxy S2 HD (SHV-E120S)
Samsung Galaxy S2 HD (SHV-E120K) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Motorola Droid Maxx
Samsung Galaxy S4 Active
Blu Spark
BlackBerry Torch 9860