Samsung Galaxy S SCL All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy S SCL specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Samsung Galaxy S SCL (or Galaxy SL in USA) to be confused with the Galaxy S, but it's thicker and the main difference is the screen that the Galaxy S has better screen. In contrast, the Galaxy S SCL has better talk time.
It's a full-featured Android smartphone, it has GPS, Wi-Fi, Bluetooth, Radio, expandable storage and a 5 megapixel camera without flash that records videos in good resolution. Through the HSDPA and HSUPA network (3G) the Samsung Galaxy S SCL surfing faster on the web.
The Galaxy S SCL is the same cell that the Galaxy SL, the name SCL was used in Spain only by Movistar.
Summary
🔄 Android 2.3.6
TFT SuperClear LCD
60Hz
💽 ROM: 4GB
🤳 (front) 0.3MP
📱 Model features | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Change model | |
| Model | Galaxy S SCL (GT-i9003) |
| Other model names | Movistar Samsung Galaxy SL GT-i9003L, Samsung SCL |
| Country or region available | ![]() Spain |
| Brand | Samsung |
| Release date | 3/19/2011 |
| Depth | 10.59 millimeters (0.42 inches) |
| Size (width x height) | 64.2 x 123.7 millimeters (2.53 x 4.87 in) |
| Weight | 131 grams (4.59 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Display type | TFT SuperClear LCD |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~57.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| System version | Android 2.2.1 Froyo |
| Firmware update | Android 2.3.6 Gingerbread |
| User Interface | TouchWiz UI |
⚙️ Processor | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Chipset | 32bit: Texas Instruments OMAP 3630 (45nm) |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 1GHz ARM Cortex-A8 (Single-core) |
| GPU graphical controller | PowerVR SGX530 MP1 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| RAM memory | 478MB LPDDR |
| Internal storage | 4GB (2GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 7.2/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2560x1920 pixels |
| Video recording (primary) | VGA (720x480) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | Not supported |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 1 microphone |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, WMV, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, AC3, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) EB575152LU |
| Battery capacity | 1650 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 7.5 hours |
| Standby | 550 hours (22.9 days) |
➕ Other features | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • HD 720p video recording with update Android Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Samsung Galaxy S SCL | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.37W/kg (head), 1.01W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.353W/kg (head) |
▶️ Video |
| |
Samsung Galaxy S SCL (GT-i9003) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

BlackBerry Bold 9700
HTC Sensation
Nokia Asha 303
BlackBerry Torch 9860