Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610S) All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610S) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610S) is a good Android phone with 1.6GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610S) allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610S) phone has 167 grams and it's a very thin device, only 8mm.
Summary
*depends on the model🔄 Android 9.0
TFT PLS
60Hz
💽 ROM: 32GB
🤳 (front) 8MP
📱 Model features |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Model | Galaxy On7 2016 (SM-G610S) |
| Other model names | SK Telecom Galaxy J7 Prime SM-G610S 32GB |
| Country or region available | ![]() South Korea |
| Brand | Samsung |
| Release date | 11/30/2016, Announced: 9/1/2016 |
| Depth | 8 millimeters (0.31 inches) |
| Size (width x height) | 75 x 151.7 millimeters (2.95 x 5.97 in) |
| Weight | 167 grams (5.85 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front, aluminum back with plastic ends |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Display type | TFT PLS |
| Screen size | 5.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~73.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels (16:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 401 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 4 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| System version | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Firmware update | Android 9.0 Pie |
| User Interface | TouchWiz UX / One UI |
⚙️ Processor |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Chipset | 64bit: Samsung Exynos 7870 (14nm) |
| CPU | Octa-core, 1 processor: 8x 1.6GHz ARM Cortex-A53 (Octa-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T830 MP1 (700MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| RAM memory | 3GB LPDDR3 |
| Internal storage | 32GB (24GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 700/800/850/900/1700/1800/2100/2600 (Bands 1,3,4,5,7,8,17,26) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.9 (aperture) |
| Focal length | 28mm (lens) |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/1.9 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor ANT+ Fingerprint sensor (front-mounted) Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 21 hours |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Gold |
☢️ Radiation rate |
|
| Galaxy On7 2016 (SM-G610S) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy On7 (2016) versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G6100)
Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610K)
Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610L)
Samsung Galaxy On7 2016 (SM-G610S)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
