Samsung Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Samsung Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) is a good Android phone with 1.7GHz Hexa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) phone has 163 grams and it's a very thin device, only 8.6mm.
Summary
*depends on the model🔄 Android 5.1.1
Super AMOLED
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 2.1MP
📱 Model features | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Model | Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) |
| Other model names | Samsung Galaxy Note 3 Neo 4G LTE+, Samsung SM-N7505 |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Samsung |
| Release date | 2/1/2014 |
| Depth | 8.6 millimeters (0.34 inches) |
| Size (width x height) | 77.4 x 148.4 millimeters (3.05 x 5.84 in) |
| Weight | 163 grams (5.71 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 5.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~72.6% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 267 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| System version | Android 4.3 Jelly Bean |
| Firmware update | Android 5.1.1 Lollipop |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Chipset | 32bit: Samsung Exynos 5 Hexa 5260 (28nm) |
| CPU | Hexa-core, 2 processors: 2x 1.7GHz ARM Cortex-A15 (Dual-core) 4x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T624 MP4 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (11GB available) |
| External storage | Until 64GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 800/850/900/1800/2100/2600 (Bands 1,3,5,7,8,20) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.6 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Front camera (secondary) | 2.1 megapixels |
| Front camera resolution | 1920x1080 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Supported |
🧭 Sensors | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 18 hours |
| Standby | 540 hours (22.5 days) |
➕ Other features | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White, Green, Pink, Red • USB OTG On-The-Go • Samsung TouchWiz UX • S Pen stylus • SoundAlive • S-Voice • ANT+ • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.82W/kg (head), 1.1W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.536W/kg (head), 0.803W/kg (body) |
Samsung Galaxy Note 3 Neo versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy Note 3 Neo (3G SM-N750)
Samsung Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505)
Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos (SM-N7502)
Samsung Galaxy Note 3 Neo (LTE SM-N7505) vs
Choose the model
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
LG Optimus L4 II
Motorola Edge 20 Lite
TCL 10 Pro