Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.2GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS).
An advantage of the Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) phone has 159 grams and it's a very thin device, only 8.1mm.
Summary
*depends on the model🔄 Android 7.1.1
Super AMOLED
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 5MP
📱 Model features |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Model | Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) |
| Other model names | Galaxy J5 SM-J510FN/Dual-Sim 4G, Galaxy J5-6 |
| Country or region available | ![]() (Europe) |
| Brand | Samsung |
| Release date | 4/1/2016 |
| Depth | 8.1 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 72.3 x 145.8 millimeters (2.85 x 5.74 in) |
| Weight | 159 grams (5.57 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front, plastic back |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 5.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~70.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 5-points |
| Pixel density (dot pitch) | 282 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| System version | Android 5.1.1 Lollipop |
| Firmware update | Android 7.1.1 Nougat |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916) (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.2GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 306 (450MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (11GB available) eMMC 4.5 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 800/850/900/1800/2100/2600 (Bands 1,3,5,7,8,20) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash on both cameras |
| Focal aperture | f/1.9 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 21 hours |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: White, Black, Gold, Rose Gold • Samsung TouchWiz UX • ANT+ support |
☢️ Radiation rate |
|
| Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 1.25W/kg (head), 1.37W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.453W/kg (head), 1.17W/kg (body) |
Samsung Galaxy J5 (2016) versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J5108)
Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510F/DS)
Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510FN/DS)
Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510GN/DS)
Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510H/DS)
Samsung Galaxy J5 2016 (SM-J510S)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
