Samsung Galaxy J3 (SM-J320W8) All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy J3 (SM-J320W8) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Samsung Galaxy J3 (SM-J320W8).
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy J3 (SM-J320W8) allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Samsung Galaxy J3 (SM-J320W8) phone has 138 grams and it's a very thin device, only 7.9mm.
Summary
*depends on the model🔄 Android 7.1.1
Super AMOLED
💽 ROM: 8GB / 16GB*
🤳 (front) 2MP*
📱 Model features |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Model | Galaxy J3 (SM-J320W8) |
| Other model names | Galaxy J3 2016 4G SM-J320W8 |
| Country or region available | ![]() Canada |
| Brand | Samsung |
| Release date | 3/30/2016 |
| Depth | 7.9 millimeters (0.31 inches) |
| Size (width x height) | 71.12 x 142.3 millimeters (2.8 x 5.6 in) |
| Weight | 138 grams (4.83 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~68.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 5-points |
| Pixel density (dot pitch) | 294 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Dragontrail Glass |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| System version | Android 5.1.1 Lollipop |
| Firmware update | Android 7.1.1 Nougat |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Chipset | 32bit: Samsung Exynos 3 Quad 3475 (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T720 600Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| RAM memory | 1.5GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (10GB available) eMMC 4.5 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 (Bands 1, 2, 4, 5, 7, 12, 17) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, MKV, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 2600 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 22 hours |
| Standby | 240 hours (10 days) |
➕ Other features |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Dark gray |
☢️ Radiation rate |
|
| Galaxy J3 (SM-J320W8) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.75W/kg (head), 1.56W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy J3 versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy J3 (SM-J3109)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320F)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320F/DD)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320F/DS)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320FN)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320H/DS)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320M)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320M/DS)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320P)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320R4)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320W8)
Samsung Galaxy J3 (SM-J320ZN)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
