Samsung Galaxy Golden All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy Golden specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1.7GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Samsung Galaxy Golden (GT-i9230).
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy Golden (GT-i9230) allows download up to 21 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy Golden (GT-i9230) phone has 179 grams and it's not so thin so, it has 15.8 mm thick.
Summary
Super AMOLED
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 2MP
📱 Model features | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Model | Galaxy Golden (GT-i9230) |
| Other model names | Samsung i9230 Galaxy Golden (3G) |
| Country or region available | ![]() ![]() (Global, International), India |
| Brand | Samsung |
| Release date | 9/1/2013 |
| Depth | 15.8 millimeters (0.62 inches) |
| Size (width x height) | 59.5 x 118 millimeters (2.34 x 4.65 in) |
| Weight | 179 grams (6.27 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 3.7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~55.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 252 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| System version | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB (28nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.7GHz Krait 300 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 305 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| RAM memory | 1.5GB LPDDR2 |
| Internal storage | 16GB (12GB available) eMMC 4.5 |
| External storage | Until 64GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, XviD, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, AC3, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1820 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black on gold • Samsung TouchWiz • WiFi hotspot • Secondary external 3.5 inches Super AMOLED 16M display 480x800 Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Samsung Galaxy Golden | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy Golden versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy Golden (GT-i9230)
Samsung Galaxy Golden (GT-i9235)
Samsung Galaxy Golden (GT-i9230) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026


Blu Quattro 4.5
Motorola Q 11
Kyocera Milano
Positivo P100