Samsung Galaxy Gear (SM-V700) All specs
Full specifications smartwatch: Samsung Galaxy Gear (SM-V700) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this smartwatch.
,
The 800MHz processor of the Samsung Galaxy Gear (SM-V700) just executes basic smartwatch activities.
It's weak on connectivity, this device has Bluetooth 4.0 + A2DP, but it doesn't have WiFi to connect to internet.
Device with 74 grams including the battery. The Samsung Galaxy Gear (SM-V700) smartwatch is relatively thin with 11.1mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Samsung Exynos 4212
🤖 Android 4.1.2
🔄 Tizen 2.2.1
🔄 Tizen 2.2.1
📱 1.63"
Super AMOLED
Super AMOLED
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 BT4.0, NFC
📷 (back) 2MP
🔋 315mAh
📱 Model features |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Change model | |
| Model | Galaxy Gear (SM-V700) |
| Other model names | Samsung Galaxy Gear 1, Samsung SM-V700 Galaxy Gear V700 |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Samsung |
| Release date | 9/25/2013 |
| Depth | 11.1 millimeters (0.44 inches) |
| Size (width x height) | 36.8 x 56.6 millimeters (1.45 x 2.23 in) |
| Weight | 74 grams (2.59 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Water splash resistant (don't immerse) |
📲 Display |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 1.63" inches |
| Screen-to-body ratio | ~41.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 320x320 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 278 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| System version | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| Firmware update | Tizen 2.2.1 |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Chipset | 32bit: Samsung Exynos 4212 |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 800MHz ARM Cortex-A9 (Single-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP4 400Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| RAM memory | 512MB |
| Internal storage | 4GB (2GB available) |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | Not supported |
| Maximum Download / Upload | feature not registered |
| Network technology | feature not registered |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | Not supported |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | Not supported |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Back camera (main camera) | 2 megapixels |
| Main camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | feature not registered |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| USB | Not supported |
| Audio output | Not supported |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | Not supported |
| DLNA | Not supported |
| GPS | Not supported |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Sensors | Accelerometer Gyroscope Pedometer |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 315 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 25 hours (1 days) |
| Standby | 150 hours (6.3 days) |
➕ Other features |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS, E-mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | feature not registered |
| Web browser | Not supported |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Watch colors: Silver, Rose Gold • Watchband colors: Black, Yellow, Gray, Beige, Orange • Cetified IP55: dust resistance and protection from short-term exposure to water jets • Watch compatible with Android 4.3 smartphones or higher • S Voice • Galaxy Gear Charging Dock |
☢️ Radiation rate |
|
| Galaxy Gear (SM-V700) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
▶️ Video |
|
|



