Samsung Galaxy Fold All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy Fold specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Samsung Galaxy Fold (SM-F900U) is a good Android phone with 2.84GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy Fold (SM-F900U) allows download up to 1200 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy Fold (SM-F900U) phone has 263 grams and it's a very thin device, only 6.9mm.
Summary
๐ฅ AnTuTu
363016 (v7)
๐ Android 12
Dynamic AMOLED
60Hz
๐ฝ ROM: 512GB
๐คณ (dual front camera) 10MP + 8MP
โก 15W
๐ฑ Model features |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Model | Galaxy Fold (SM-F900U) |
| Other model names | Galaxy Fold F900U (Single-SIM) Unlocked, Samsung Winner |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | Samsung |
| Release date | 4/26/2019, Announced: 2/28/2019 |
| Depth | 6.9 millimeters (0.27 inches) |
| Size (width x height) | 117.9 x 160.9 millimeters (4.64 x 6.33 in) |
| Weight | 263 grams (9.21 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, flexible plastic screen, glass back Folded: 15.5mm x 62.9mm x 160.9mm |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Display type | Dynamic AMOLED |
| Screen size | 7.3" inches |
| Screen-to-body ratio | ~85.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1536x2152 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 362 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | HDR10+ Extra display: Super AMOLED 4.6" (720x1680) |
๐ค Operating System |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| System version | Android 9.0 Pie |
| Firmware update | Android 12 |
| User Interface | One UI 2.5 / 3.1 / 4.0 |
โ๏ธ Processor |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 855 (SM8150) (7nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.84GHz Kryo 485 (Single-core) 3x 2.42GHz Kryo 485 (Triple-core) 4x 1.78GHz Kryo 485 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 640 (585MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 363016 (v7) Geekbench: 11028 (v4.4) GFXBench: 32fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| RAM memory | 12GB LPDDR4X |
| Internal storage | 512GB (462GB available) UFS 3.0 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 1200/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat18 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66) TD-LTE (38, 39, 40, 41, 46) VoLTE |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
๐ท Camera |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 12.2 megapixels 12MP telephoto f/2.41/3.6"52mm1.0ยตmAFOIS2x-optical-zoom 16MP ultrawide f/2.212mm1/3.1"1.0ยตm |
| Main camera resolution | 4032x3024 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.5 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/2.55" inches |
| Pixel size | 1.4ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus on both cameras |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video on both cameras |
| Camera extras | 4K@60fps 1080p@30/60fps 1080p@240fps (slow motion) 720p@960fps (slow motion) HDR10 Cover camera: 10MP (f/2.2) |
๐ธ Front camera |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Front camera (secondary) | (dual front camera) 10 megapixels 8MP depth f/1.924mm1.22ยตm |
| Front camera resolution | 3872x2592 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/3" inches |
| Pixel size | 1.22ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Loudspeaker | Stereo sound 32-bit/384kHz Dolby Atmos Tuned by AKG |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| USB | USB 3.1 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C reversible connector |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor ANT+ Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4380 mAh |
| Charger, watts | 15W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | 15W Qi wireless charging 9W Reverse wireless charging |
| Talk time autonomy | 32 hours (1.3 days) |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black, Space Silver, Martian Green, Astro Blue โข Samsung DeX โข Samsung Pay |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Samsung Galaxy Fold | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy Fold versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy Fold (SM-F9000)
Samsung Galaxy Fold (SM-F900F)
Samsung Galaxy Fold (SM-F900U)
Samsung Galaxy Fold (SM-F900W)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
