Samsung Galaxy A13 (SM-A135U) All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy A13 (SM-A135U) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Samsung Galaxy A13 (SM-A135U) is a good Android phone with 2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy A13 (SM-A135U) allows download up to 300 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Samsung Galaxy A13 (SM-A135U) phone has 195 grams and it's a very thin device, only 8.8mm.
Summary
*depends on the model๐ฅ AnTuTu
122822 (v8), 136286 (v9)
๐ Android 14
TFT PLS
60Hz
๐ฝ ROM: 32GB / 64GB / 128GB*
๐คณ (front) 8MP
โก 15W
๐ฑ Model features | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Model | Galaxy A13 (SM-A135U) |
| Other model names | Galaxy A13 4G SM-A135U (AT&T, T-Mobile, Sprint, Verizon) |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | Samsung |
| Release date | 3/23/2022, Announced: 3/4/2022 |
| Depth | 8.8 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 76.4 x 165.1 millimeters (3.01 x 6.5 in) |
| Weight | 195 grams (6.83 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Display type | TFT PLS |
| Screen size | 6.6" inches |
| Screen-to-body ratio | ~83.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2408 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 400 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 5 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
๐ค Operating System | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| System version | Android 12 |
| Firmware update | Android 14 |
| User Interface | One UI 4.1 / 5.1 / 6.0 |
โ๏ธ Processor | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Chipset | 64bit: Samsung Exynos 850 (8nm) |
| CPU | Octa-core, 1 processor: 8x 2GHz ARM Cortex-A55 (Octa-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G52 MP1 |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 122822 (v8), 136286 (v9) Geekbench: 588 (v5.1) GFXBench: 5.2fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| RAM memory | 3GB LPDDR4X |
| Internal storage | 32GB (19GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 1TB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat7 (2, 4, 5, 13, 66) TD-LTE (38, 40, 41) VoLTE |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
๐ท Camera | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Back camera (main camera) | (quad camera) 50 megapixels 5MP ultrawide f/2.2123ยฐ1/5"1.12ยตm 2MP macro f/2.4 2MP depth f/2.4 |
| Main camera resolution | 8160x6120 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
๐ Sound and multimedia | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Sensors | Accelerometer Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Virtual ambient light sensor Virtual proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 15W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 36 hours (1.5 days) |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Galaxy A13 (SM-A135U) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.38W/kg (head), 0.54W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Samsung Galaxy A13 versions (variations) with different specifications
Samsung Galaxy A13 (SM-A135F/DS 128GB/4GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135F/DS 128GB/6GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135F/DS 64GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135M 128GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135M 64GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135M/DS 128GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135M/DS 32GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135M/DS 64GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135U)
Samsung Galaxy A13 (SM-A137F/DSN 128GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A137F/DSN 32GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A137F/DSN 64GB)
Samsung Galaxy A13 (SM-A135U) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Apple iPhone 3GS
Nokia 5530 XpressMusic
Samsung Galaxy SL