Samsung Galaxy A Quantum All specs
Full specifications phone: Samsung Galaxy A Quantum specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Samsung Galaxy A Quantum is a good Android phone with 2.2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the Samsung Galaxy A Quantum allows download up to 2000 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Samsung Galaxy A Quantum phone has 185 grams and it's a very thin device, only 8.1mm.
Summary
โ๏ธ CPU: Samsung Exynos 980
๐ค Android 10
๐ Android 13
๐ Android 13
๐ฑ 6.7"
Super AMOLED Plus
60Hz
Super AMOLED Plus
60Hz
๐ณ RAM: 8GB
๐ฝ ROM: 128GB
๐ฝ ROM: 128GB
๐ WIFI5, BT5.0, NFC
๐ท (quad camera) 64MP + 12MP + 5MP + 5MP
๐คณ (front) 32MP
๐คณ (front) 32MP
๐ 4500mAh
โก 25W
โก 25W
๐ฑ Model features |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Change model | |
| Model | Galaxy A Quantum |
| Other model names | Galaxy A Quantum 5G (SM-A716S), ๊ฐค๋ญ์ A ํํ |
| Country or region available | ![]() South Korea |
| Brand | Samsung |
| Release date | 5/22/2020, Announced: 5/14/2020 |
| Depth | 8.1 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 75.5 x 162.5 millimeters (2.97 x 6.4 in) |
| Weight | 185 grams (6.48 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front, plastic back |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Display type | Super AMOLED Plus |
| Screen size | 6.7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~88.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 393 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
๐ค Operating System |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | Android 13 |
| User Interface | One UI 2.0 / 3.1 / 4.1 / 5.0 |
โ๏ธ Processor |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Chipset | 64bit: Samsung Exynos 980 (8nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2.2GHz ARM Cortex-A77 (Dual-core) 6x 1.8GHz ARM Cortex-A55 (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G76 MP5 (728MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| RAM memory | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (106GB available) UFS 2.1 |
| External storage | Until 1TB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/200 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat16 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66) TD-LTE (38, 40, 41) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA (78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
๐ท Camera |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Back camera (main camera) | (quad camera) 64 megapixels 12MP ultrawide f/2.212mm 5MP macro f/2.425mm1/5"1.12ยตm 5MP depth f/2.2 |
| Main camera resolution | 10120x6328 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/1.72" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | 4K@30fps 1080p@30fps 1080p@240/960fps (slow motion) |
๐ธ Front camera |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Front camera (secondary) | 32 megapixels |
| Front camera resolution | 6528x4896 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor ANT+ Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Charger, watts | 25W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Prism Cube Black, Sliver, Blue |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Samsung Galaxy A Quantum | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.69W/kg (head), 1.22W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




