Samsung Epic 4G (SPH-D700) All specs
Full specifications phone: Samsung Epic 4G (SPH-D700) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Single-core median processor provides good performance when performing some functions of the Samsung Epic 4G (SPH-D700).
With one SIM card slot, the Samsung Epic 4G (SPH-D700) allows download up to 100 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 155 grams including the battery. The Samsung Epic 4G (SPH-D700) phone is relatively thin with 14mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Samsung Exynos 3
🤖 Android 2.1
🔄 Android 2.3.3
🔄 Android 2.3.3
📱 4"
Super AMOLED
Super AMOLED
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 512MB
💽 ROM: 512MB
🔌 WIFI4, BT2.1, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 1500mAh
📱 Model features |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Change model | |
| Model | Epic 4G (SPH-D700) |
| Other model names | Sprint Samsung Epic 4G D700, Samsung Galaxy S Pro |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | Samsung |
| Release date | 8/31/2010 |
| Depth | 14 millimeters (0.55 inches) |
| Size (width x height) | 65 x 124 millimeters (2.56 x 4.88 in) |
| Weight | 155 grams (5.43 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~56.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| System version | Android 2.1 Eclair |
| Firmware update | Android 2.3.3 Gingerbread |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Chipset | 32bit: Samsung Exynos 3 |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 1GHz ARM Cortex-A8 (Single-core) |
| GPU graphical controller | PowerVR SGX540 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 512MB |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 100 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO |
| Primary 4G network | WiMAX 802.16 |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CDMA2000 EV-DO Rev A, WiMAX |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2560x1920 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | feature not registered |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection |
| BSI sensor | feature not registered |
| HDR | feature not registered |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | feature not registered |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, H.263, H.264, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, AC3, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| USB | Mini-USB 2.0 (Mini-B) |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | feature not registered |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 5.5 hours |
| Standby | 300 hours (12.5 days) |
➕ Other features |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Retractable QWERTY keyboard |
| Miscellaneous | • Colors: Black • Samsung TouchWiz 3.0 UI • Touch focus • WiFi hotspot (Android 2.2 or higher) • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| Samsung Epic 4G (SPH-D700) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




