Samsung E1150 All specs
Full specifications phone: Samsung E1150 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
It's weak on connectivity, it's a simple device without Bluetooth connection and WiFi connection for Internet browsing.
Weighing 73 grams (including battery) the Samsung E1150 phone is very thick with 19.8mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: 32bit
🤖 Proprietary OS
📱 1.43"
CSTN - passive matrix
CSTN - passive matrix
🔳
💽 ROM: 1MB
💽 ROM: 1MB
🔌
📷 Not supported
🔋 800mAh
📱 Model features | |
| Samsung E1150 | |
| Change model | |
| Model | Samsung E1150 |
| Other model names | Samsung GT-E1150i, Samsung E1150i, Samsung E1151 |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Samsung |
| Release date | 3/31/2010 |
| Depth | 19.8 millimeters (0.78 inches) |
| Size (width x height) | 44 x 88 millimeters (1.73 x 3.46 in) |
| Weight | 73 grams (2.56 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Samsung E1150 | |
| Display type | CSTN - passive matrix |
| Screen size | 1.43" inches |
| Screen-to-body ratio | ~17% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 128x128 pixels |
| Touchscreen | Not supported |
| Pixel density (dot pitch) | 127 PPI |
| Colors | 65 thousand |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Samsung E1150 | |
| System version | Proprietary OS |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Samsung E1150 | |
| Chipset | 32bit |
| CPU | Single-core, 1 processor: Single-core |
| GPU graphical controller | feature not registered |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Samsung E1150 | |
| RAM memory | feature not registered |
| Internal storage | 1MB |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks | |
| Samsung E1150 | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | feature not registered |
| Network technology | 2G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Dual-Band 900/1800 |
| Primary 2G network | GSM 900/1800 |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | Not supported |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Samsung E1150 | |
| Back camera (main camera) | Not supported |
| Main camera resolution | Not supported |
| Video recording (primary) | Not supported |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | feature not registered |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Not supported |
| Face/smile detection | feature not registered |
| BSI sensor | feature not registered |
| HDR | feature not registered |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Samsung E1150 | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Samsung E1150 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | feature not registered |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | feature not registered |
| Audio formats | MP3 |
🔌 Connectivity | |
| Samsung E1150 | |
| USB | Not supported |
| Audio output | Not supported |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | Not supported |
| WiFi | Not supported |
| DLNA | feature not registered |
| GPS | Not supported |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors | |
| Samsung E1150 | |
| Sensors | Not supported |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Samsung E1150 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 8.5 hours |
| Standby | 740 hours (30.8 days) |
➕ Other features | |
| Samsung E1150 | |
| Call control | Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9) |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic |
| Web browser | Not supported |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Red, Silver • Phonebook with 500 entries • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Samsung E1150 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |

Samsung E1150
Choose the model
HTC Sensation
Acer Liquid E1
Positivo Ypy S350
Samsung Galaxy S 

