Samsung Corby Beat All specs
Full specifications phone: Samsung Corby Beat specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
With one SIM card slot, the Samsung Corby Beat (GT-M3710) allows download up to 0.236 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g [wifi3] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 97 grams including the battery. The Samsung Corby Beat (GT-M3710) phone is relatively thin with 12.4mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: 32bit
🤖 Proprietary OS
📱 2.8"
TFT LCD
TFT LCD
🔳
💽 ROM: 50MB
💽 ROM: 50MB
🔌 WIFI3, BT2.1, FM
📷 (back) 2MP
🔋 960mAh
📱 Model features | |
| Samsung Corby Beat | |
| Change model | |
| Model | Corby Beat (GT-M3710) |
| Other model names | Samsung Corby Beat M3710, Samsung M3710 Corby Beat |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Samsung |
| Release date | 4/1/2010 |
| Depth | 12.4 millimeters (0.49 inches) |
| Size (width x height) | 56.5 x 105 millimeters (2.22 x 4.13 in) |
| Weight | 97 grams (3.4 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Samsung Corby Beat | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 2.8" inches |
| Screen-to-body ratio | ~40.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 240x320 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Single touch 1-point |
| Pixel density (dot pitch) | 143 PPI |
| Colors | 260 thousand |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Samsung Corby Beat | |
| System version | Proprietary OS |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Samsung Corby Beat | |
| Chipset | 32bit |
| CPU | Single-core, 1 processor: Single-core |
| GPU graphical controller | feature not registered |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Samsung Corby Beat | |
| RAM memory | feature not registered |
| Internal storage | 50MB |
| External storage | Until 16GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Samsung Corby Beat | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 0.236 Mbps |
| Network technology | 2G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Samsung Corby Beat | |
| Back camera (main camera) | 2 megapixels |
| Main camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (primary) | QVGA (320x240) 15 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Not supported |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Samsung Corby Beat | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Samsung Corby Beat | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Samsung Corby Beat | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g [wifi3] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | Not supported |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors | |
| Samsung Corby Beat | |
| Sensors | Accelerometer |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Samsung Corby Beat | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 960 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 3 hours |
| Standby | 300 hours (12.5 days) |
➕ Other features | |
| Samsung Corby Beat | |
| Call control | Voice recorder |
| Messaging | SMS, MMS, E-mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | WAP, HTML |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Neon Blue • Cartoon UI • DNSe • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Samsung Corby Beat | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.62W/kg (head) |
Samsung Corby Beat (GT-M3710) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Sony Ericsson Live Walkman
ZTE Skate
Samsung Galaxy Note 2
BlackBerry Bold 9700