Oppo F5 (32GB) All specs
Full specifications phone: Oppo F5 (32GB) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Oppo F5 (32GB) is a good Android phone with 2.5GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Oppo F5 (32GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Oppo F5 (32GB) phone has 152 grams and it's a very thin device, only 7.5mm.
Summary
*depends on the modelLTPS LCD
💽 ROM: 32GB / 64GB*
🤳 (front) 20MP
📱 Model features |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Model | Oppo F5 (32GB) |
| Other model names | Oppo F5 4GB RAM, Oppo F5 V1, Oppo F5 V2/V3, CPH1723 |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() (Global, International), United Arab Emirates, (Europe), Philippines, India, Indonesia, Malaysia, Sri Lanka, Thailand |
| Brand | Oppo |
| Release date | 11/9/2017 |
| Depth | 7.5 millimeters (0.3 inches) |
| Size (width x height) | 76 x 156.5 millimeters (2.99 x 6.16 in) |
| Weight | 152 grams (5.32 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Display type | LTPS LCD |
| Screen size | 6" inches |
| Screen-to-body ratio | ~78.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2160 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 402 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| System version | Android 7.1.1 Nougat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6763T Helio P23 (16nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 2.5GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) 4x 1.65GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G71 MP2 770Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| RAM memory | 4GB LPDDR3 |
| Internal storage | 32GB (20GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | V1 version: UMTS 850/900/2100 V2/V3 version: UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 V1 version: LTE 850/900/1800/2100/2600 (Bands 1,3,5,7,8) TD-LTE 1900/2300/2500/2600 (Bands 38,39,40,41) V2/V3 version: LTE 700/800/850/900/1800/1900/2100/2600 (Bands 1,2,3, 5,7,8,20,28) TD-LTE 1900/2300/2500/2600 (Bands 38,39,40,41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Back camera (main camera) | 16 megapixels |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Front camera (secondary) | 20 megapixels |
| Front camera resolution | 5472x3648 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, OGG, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Gold • USB OTG On-The-Go • Aluminum body • ColorOS 3.2 • Facial recognition • Silicone case included |
☢️ Radiation rate |
|
| Oppo F5 (32GB) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Oppo F5 versions (variations) with different specifications
Oppo F5 (32GB)
Oppo F5 (64GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026








