OnePlus Nord All specs
Full specifications phone: OnePlus Nord specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The OnePlus Nord (128GB) is a good Android phone with 2.4GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the OnePlus Nord (128GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.1 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the OnePlus Nord (128GB) phone has 184 grams and it's a very thin device, only 8.2mm.
Summary
*depends on the model๐ฅ AnTuTu
315641 (v8)
๐ Android 11
Fluid AMOLED
90Hz
๐ฝ ROM: 64GB / 128GB / 256GB*
๐คณ (dual front camera) 32MP + 8MP
โก 30W
๐ฑ Model features |
|
| OnePlus Nord | |
| Model | Nord (128GB) |
| Other model names | OnePlus NORD 5G AC2001 (128GB + 8GB RAM), OnePlus Z |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | OnePlus |
| Release date | 8/4/2020, Announced: 7/21/2020 |
| Depth | 8.2 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 73.3 x 158.3 millimeters (2.89 x 6.23 in) |
| Weight | 184 grams (6.44 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front/back |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| OnePlus Nord | |
| Display type | Fluid AMOLED |
| Screen size | 6.44" inches |
| Screen-to-body ratio | ~86.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 409 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 5 |
| Refresh rate | 90Hz |
| Display features | HDR10+ |
๐ค Operating System |
|
| OnePlus Nord | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | Android 11 |
| User Interface | OxygenOS 11 |
โ๏ธ Processor |
|
| OnePlus Nord | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 765G (SM7250-AB) (7nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.4GHz Kryo 475 Prime (Single-core) 1x 2.2GHz Kryo 475 Gold (Single-core) 6x 1.8GHz Kryo 475 Silver (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 620 (625MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 315641 (v8) Geekbench: 7844 (v4.4), 1953 (v5.1) GFXBench: 19fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage |
|
| OnePlus Nord | |
| RAM memory | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (106GB available) UFS 2.1 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks |
|
| OnePlus Nord | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1800/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat18 VoLTE Europe version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41) India version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26) TD-LTE (38, 39, 40, 41, 46) |
| Primary 5G network | Europe: SA/NSA (1, 3, 7, 28, 78) India: SA/NSA (78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1800/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat18 VoLTE Europe version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41) India version: LTE (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26) TD-LTE (38, 39, 40, 41, 46) |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
๐ท Camera |
|
| OnePlus Nord | |
| Back camera (main camera) | (quad camera) 48 megapixels 8MP ultrawide f/2.3119ห 5MP depth f/2.4 2MP macro f/2.4 |
| Main camera resolution | 8000x6000 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/2" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | 1080p@240fps Sony IMX586 sensor Sony IMX616 sensor |
๐ธ Front camera |
|
| OnePlus Nord | |
| Front camera (secondary) | (dual front camera) 32 megapixels 8MP ultrawide f/2.5105ห1/4"1.12ยตm |
| Front camera resolution | 6528x4896 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.5 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| OnePlus Nord | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| OnePlus Nord | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C reversible connector |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.1 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, SBAS, NavIC |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| OnePlus Nord | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| OnePlus Nord | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4115 mAh |
| Charger, watts | 30W (5V/6A) Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| OnePlus Nord | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Blue Marble, Gray Onyx |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| OnePlus Nord | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
OnePlus Nord versions (variations) with different specifications
OnePlus Nord (128GB)
OnePlus Nord (256GB)
OnePlus Nord (64GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
