OnePlus Nord N100 All specs
Full specifications phone: OnePlus Nord N100 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The OnePlus Nord N100 is a good Android phone with 1.8GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the OnePlus Nord N100 is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Including the battery, the OnePlus Nord N100 phone has 188 grams and it's a very thin device, only 8.49mm.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon 460 (SM4250)
🤖 Android 10
🔄 Android 11
🔄 Android 11
📱 6.52"
TFT IPS LCD
90Hz
TFT IPS LCD
90Hz
🔳 RAM: 4GB
💽 ROM: 64GB
💽 ROM: 64GB
🔌 WIFI5, BT5.0, FM
📷 (triple camera) 13MP + 2MP + 2MP
🤳 (front) 8MP
🤳 (front) 8MP
🔋 5000mAh
⚡ 18W
⚡ 18W
📱 Model features |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Change model | |
| Model | Nord N100 |
| Other model names | OnePlus Nord N100 (BE2011, BE2012, BE2013, BE2015) |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | OnePlus |
| Release date | 11/11/2020, Announced: 10/26/2020 |
| Depth | 8.49 millimeters (0.33 inches) |
| Size (width x height) | 75.1 x 164.9 millimeters (2.96 x 6.49 in) |
| Weight | 188 grams (6.58 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 6.52" inches |
| Screen-to-body ratio | ~82.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1600 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 269 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | 90Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | Android 11 |
| User Interface | OxygenOS 11 |
⚙️ Processor |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 460 (SM4250) (11nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.8GHz Kryo 240 (Quad-core) 4x 1.6GHz Kryo 240 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 610 (600MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| RAM memory | 4GB LPDDR4X |
| Internal storage | 64GB (49GB available) UFS 2.1 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 400/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat13 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28) TD-LTE (38, 40, 41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat13 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28) TD-LTE (38, 40, 41) |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
📷 Camera |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 13 megapixels 2MP macro f/2.4 2MP depth f/2.4 |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Loudspeaker | Stereo sound with dual speakers |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 18W (9V/2A) Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Midnight Frost |
☢️ Radiation rate |
|
| OnePlus Nord N100 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




