OnePlus 7T (256GB) All specs
Full specifications phone: OnePlus 7T (256GB) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The OnePlus 7T (256GB) is a good Android phone with 2.96GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the OnePlus 7T (256GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the OnePlus 7T (256GB) phone has 190 grams and it's a very thin device, only 8.1mm.
Summary
*depends on the modelFluid AMOLED
90Hz
๐ฝ ROM: 128GB / 256GB*
๐คณ (front) 16MP
โก 30W
๐ฑ Model features |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Model | OnePlus 7T (256GB) |
| Other model names | OnePlus 7T (256GB + 8GB RAM), HD1900, HD1901, HD1903, HD1905 |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() China, Hong Kong, India |
| Brand | OnePlus |
| Release date | 10/1/2019 |
| Depth | 8.1 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 74.4 x 160.9 millimeters (2.93 x 6.33 in) |
| Weight | 190 grams (6.65 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Display type | Fluid AMOLED |
| Screen size | 6.55" inches |
| Screen-to-body ratio | ~86.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 402 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 5 |
| Refresh rate | 90Hz |
| Display features | HDR10+ |
๐ค Operating System |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 855+ (SM8150-AC) (7nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.96GHz Kryo 485 (Single-core) 3x 2.42GHz Kryo 485 (Triple-core) 4x 1.8GHz Kryo 485 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 640 (672MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| RAM memory | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | 256GB (223GB available) UFS 3.0 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 1200/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 800/850/900/1700/1800/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat18 TD-LTE (Bands 34, 38, 39, 40, 41) VoLTE China, India version: LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 29) America version: LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 46, 66, 71) Europe: LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 48 megapixels 12MP telephoto f/2.251mm2x-optical-zoomPDAF1.0ยตm 16MP ultrawide f/2.217mmAF |
| Main camera resolution | 8000x6000 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 60 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.6 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/2" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
| Autofocus | LDAF/PDAF: laser/phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Front camera (secondary) | 16 megapixels |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | 25mm (lens) |
| Sensor size | 1/3" inches |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| USB | USB 3.1 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C reversible connector |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 3800 mAh |
| Charger, watts | 30W (5V/6A) Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Frosted Silver, Glacier Blue โข Display DCI-P3 100%, 90Hz, HDR10+ โข Warp Charge 30 battery |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| OnePlus 7T (256GB) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
OnePlus 7T versions (variations) with different specifications
OnePlus 7T (128GB)
OnePlus 7T (256GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026


