OnePlus 3 (64GB A3000 USA) All specs
Full specifications phone: OnePlus 3 (64GB A3000 USA) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 2.15GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the OnePlus 3 (64GB A3000 USA).
An advantage of the OnePlus 3 (64GB A3000 USA) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the OnePlus 3 (64GB A3000 USA) phone has 158 grams and it's a very thin device, only 7.35mm.
Summary
Optic AMOLED
๐ฝ ROM: 64GB
๐คณ (front) 8MP
๐ฑ Model features |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Model | OnePlus 3 (64GB A3000 USA) |
| Other model names | OnePlus Three, One Plus 3, OnePlus Rain, USA model |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | OnePlus |
| Release date | 6/14/2016 |
| Depth | 7.35 millimeters (0.29 inches) |
| Size (width x height) | 74.7 x 152.7 millimeters (2.94 x 6.01 in) |
| Weight | 158 grams (5.53 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Display type | Optic AMOLED |
| Screen size | 5.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~73.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 401 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 4 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
๐ค Operating System |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| System version | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 (14nm) |
| CPU | Quad-core, 2 processors: 2x 2.15GHz Kryo (Dual-core) 2x 1.6GHz Kryo (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 530 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| RAM memory | 6GB LPDDR4 |
| Internal storage | 64GB (50GB available) |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 700/850/1700/1900/2100/2300/2600 (Bands 1,2,4,5,7,12,17,30) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Back camera (main camera) | 16 megapixels |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | 1.12ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo/video on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/3.2" inches |
| Pixel size | 1.4ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, DivX, XviD, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| USB | USB 2.0 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor Gesture Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) 5V 4A |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Graphite, Soft gold โข USB OTG On-The-Go โข Aluminum body โข Oxygen OS 3.2.4 โข LED notification (RGB) โข Rear camera: Sony IMX298 sensor โข Front camera: Sony IMX179 sensor โข Slow motion 720p@120fps โข Dash Charge โข Fast battery charging: 60% in 30min โข Dirac Power Sound โข Miracast โข WiFi dual-band |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| OnePlus 3 (64GB A3000 USA) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.995W/kg (head), 0.645W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
OnePlus 3 versions (variations) with different specifications
OnePlus 3 (64GB A3000 China)
OnePlus 3 (64GB A3000 USA)
OnePlus 3 (64GB A3003)
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
Designing the modern home: How technology is transforming home & garden projects
Thursday, 12.4.2025
