NOMU S10 All specs
Full specifications phone: NOMU S10 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.5GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the NOMU S10.
An advantage of the NOMU S10 is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Device with 222 grams including the battery. The NOMU S10 phone is relatively thin with 13.95mm thickness.
Summary
TFT LCD ASV (Advanced SuperView)
60Hz
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 2MP
⚡ 18W
📱 Model features | |
| NOMU S10 | |
| Change model | |
| Model | NOMU S10 |
| Other model names | NOMU S10 (16GB) Dual-Sim |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() ![]() China, Spain, Hong Kong, Russia |
| Brand | NOMU |
| Release date | 11/1/2016 |
| Depth | 13.95 millimeters (0.55 inches) |
| Size (width x height) | 75.9 x 146.6 millimeters (2.99 x 5.77 in) |
| Weight | 222 grams (7.77 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | IP68 certified: dust/waterproof over 1.5 meters and 30min. MIL-STD-810G military certified: salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant. |
📲 Display | |
| NOMU S10 | |
| Display type | TFT LCD ASV (Advanced SuperView) |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~61.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 294 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| NOMU S10 | |
| System version | Android 6.0 Marshmallow |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| NOMU S10 | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6737T (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.5GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T720 MP2 (600MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| NOMU S10 | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (10GB available) eMMC 5.0 |
| External storage | Until 64GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks | |
| NOMU S10 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 (1, 3, 7, 8, 20) TD-LTE (40) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
📷 Camera | |
| NOMU S10 | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 60 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | Sony IMX219 sensor |
📸 Front camera | |
| NOMU S10 | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| NOMU S10 | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| NOMU S10 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| NOMU S10 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| NOMU S10 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 18W (9V/2A) Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 30 hours (1.3 days) |
| Standby | 960 hours (40 days) |
➕ Other features | |
| NOMU S10 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black/Orange • Soft rubber body • Quick Charge: 100% in 2h |
☢️ Radiation rate | |
| NOMU S10 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
NOMU S10 vs
Choose the model
Using Dogecoin on your phone: wallets, safety, and everyday habits
Friday, 5.29.2026
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026




Sony Xperia S
Samsung Galaxy Y TV
Asus Padfone
Nokia Lumia 610