Nokia XL All specs
Full specifications phone: Nokia XL specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Nokia XL.
An advantage of the Nokia XL is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 190 grams including the battery. The Nokia XL phone is relatively thin with 10.9mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225)
🤖 Android 4.1.2
📱 5"
TFT IPS LCD
60Hz
TFT IPS LCD
60Hz
🔳 RAM: 768MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 WIFI4, BT3.0, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 2MP
🤳 (front) 2MP
🔋 2000mAh
⚡ 5W
⚡ 5W
📱 Model features |
|
| Nokia XL | |
| Change model | |
| Model | Nokia XL |
| Other model names | Nokia XL Dual-Sim RM-1030, Nokia XL RM-1042, Nokia Normandy |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Nokia |
| Release date | 5/1/2014, Announced: 2/24/2014 |
| Depth | 10.9 millimeters (0.43 inches) |
| Size (width x height) | 77.7 x 141.4 millimeters (3.06 x 5.57 in) |
| Weight | 190 grams (6.65 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Nokia XL | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~64.8% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 2-points |
| Pixel density (dot pitch) | 187 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| Nokia XL | |
| System version | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | Nokia X 1.0 UI |
⚙️ Processor |
|
| Nokia XL | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225) (45nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A5 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 203 (320MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Nokia XL | |
| RAM memory | 768MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (2GB available) eMMC 4.41 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Nokia XL | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 7.2/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Nokia XL | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | FWVGA (854x480) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/4" inches |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Nokia XL | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Nokia XL | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Nokia XL | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Nokia XL | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Nokia XL | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) BN-02 |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Charger, watts | 5W Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 13 hours |
| Standby | 720 hours (30 days) |
➕ Other features |
|
| Nokia XL | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White, Bright green, Bright red, Cyan, Yellow • 4GB microSD included • Nokia ClearBlack • Nokia Here Maps • Skype • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| Nokia XL | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.89W/kg (head), 1.07W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.67W/kg (head) |




