Nokia X2-01 All specs
Full specifications phone: Nokia X2-01 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
With one SIM card slot, the Nokia X2-01 allows download up to 0.236 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
It's weak on connectivity, this device has Bluetooth 2.1 + A2DP, but it doesn't have WiFi to connect to internet.
Device with 107 grams including the battery. The Nokia X2-01 phone is relatively thin with 14.3mm thickness.
Summary
⚙️ CPU:
🤖 Nokia Series OS S40 6th
📱 2.4"
TFT LCD
TFT LCD
🔳 RAM: 64MB
💽 ROM: 128MB
💽 ROM: 128MB
🔌 BT2.1, FM
📷 (back) 0.3MP
🔋 1020mAh
📱 Model features | |
| Nokia X2-01 | |
| Change model | |
| Model | Nokia X2-01 |
| Other model names | Nokia X2 GSM, Nokia X2-01 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Nokia |
| Release date | 1/1/2011 |
| Depth | 14.3 millimeters (0.56 inches) |
| Size (width x height) | 59.8 x 119.4 millimeters (2.35 x 4.7 in) |
| Weight | 107 grams (3.75 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Nokia X2-01 | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 2.4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~25% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 320x240 pixels |
| Touchscreen | Not supported |
| Pixel density (dot pitch) | 167 PPI |
| Colors | 260 thousand |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Nokia X2-01 | |
| System version | Nokia Series OS S40 6th edition |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Nokia X2-01 | |
| Chipset | feature not registered |
| CPU | Single-core, 1 processor: Single-core |
| GPU graphical controller | feature not registered |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Nokia X2-01 | |
| RAM memory | 64MB SDRAM |
| Internal storage | 128MB (55MB available) |
| External storage | Until 16GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Nokia X2-01 | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 0.236 Mbps |
| Network technology | 2G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Nokia X2-01 | |
| Back camera (main camera) | 0.3 megapixels |
| Main camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (primary) | QCIF (176x144) 15 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | Not supported |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Not supported |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Nokia X2-01 | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Nokia X2-01 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, AAC |
🔌 Connectivity | |
| Nokia X2-01 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | Not supported |
| DLNA | Not supported |
| GPS | Not supported |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Nokia X2-01 | |
| Sensors | Not supported |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Nokia X2-01 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) BL-5C |
| Battery capacity | 1020 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 4.5 hours |
| Standby | 480 hours (20 days) |
➕ Other features | |
| Nokia X2-01 | |
| Call control | Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Fixed QWERTY keyboard |
| Miscellaneous | • Colors: Red, DeepGrey, Silver, Lilac, Azure • 2GB microSD included • Phonebook with Photocall • 5 numbers per contact • PC data synchronization Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Nokia X2-01 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |


Nokia X2-01
Choose the model
Alcatel One Touch 678
BlackBerry Curve 9320
Nokia Lumia 800
Samsung Galaxy Nexus 

