Nokia Lumia 830 All specs
Full specifications phone: Nokia Lumia 830 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Windows Phone phone with 1.2GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Nokia Lumia 830 (RM-983).
With one SIM card slot, the Nokia Lumia 830 (RM-983) allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Nokia Lumia 830 (RM-983) phone has 150 grams and it's a very thin device, only 8.5mm.
Summary
🔄 Windows 10
TFT IPS LCD
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 1MP
📱 Model features |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Model | Lumia 830 (RM-983) |
| Other model names | AT&T Nokia Lumia 830 4G RM-983, Nokia Tesla |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | Nokia |
| Release date | 9/1/2014 |
| Depth | 8.5 millimeters (0.33 inches) |
| Size (width x height) | 70.7 x 139.4 millimeters (2.78 x 5.49 in) |
| Weight | 150 grams (5.25 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~69.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 294 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| System version | Windows Phone 8.1 |
| Firmware update | Windows 10 Mobile |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.2GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 305 400Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 16GB (14GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 700/850/1700/1900 (Bands 2,4,5,17) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Back camera (main camera) | 10.1 megapixels |
| Main camera resolution | 3840x2640 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/3.4" inches |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Front camera (secondary) | 1 megapixels |
| Front camera resolution | 1280x720 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) BV-L4A |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 15 hours |
| Standby | 530 hours (22.1 days) |
➕ Other features |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Orange, Green, White • Lumia Denim UI • Nokia ClearBlack Display • Dolby Digital Plus sound enhancement • Carl Zeiss optics • 15GB OneDrive • Qi wireless charging • WiFi hotspot |
☢️ Radiation rate |
|
| Nokia Lumia 830 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.87W/kg (head), 0.83W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.46W/kg (head), 0.59W/kg (body) |
▶️ Video |
|
|
Nokia Lumia 830 versions (variations) with different specifications
Nokia Lumia 830 (RM-983)
Nokia Lumia 830 (RM-984)
Nokia Lumia 830 (RM-985)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
