Multilaser H All specs
Full specifications phone: Multilaser H specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Multilaser H is a good Android phone with 2.2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Multilaser H is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Multilaser H phone has 170 grams and it's a very thin device, only 8.1mm.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon 710 SDM710 (10nm)
🤖 Android 9.0
📱 6.3"
TFT IPS LCD
60Hz
TFT IPS LCD
60Hz
🔳 RAM: 6GB
💽 ROM: 128GB
💽 ROM: 128GB
🔌 WIFI4, BT5.0, FM
📷 (triple camera) 16MP + 8MP + 5MP
🤳 (front) 16MP
🤳 (front) 16MP
🔋 4000mAh
⚡ 15W
⚡ 15W
📱 Model features | |
| Multilaser H | |
| Change model | |
| Model | Multilaser H |
| Other model names | Multilaser H 4G P9116 (S116) |
| Country or region available | ![]() Brazil |
| Brand | Multilaser |
| Release date | 11/1/2019 |
| Depth | 8.1 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 74.4 x 156.4 millimeters (2.93 x 6.16 in) |
| Weight | 170 grams (5.95 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Multilaser H | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 6.3" inches |
| Screen-to-body ratio | ~86.6% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2220 pixels (19.5:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 392 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Multilaser H | |
| System version | Android 9.0 Pie |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Multilaser H | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 710 SDM710 (10nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2.2GHz Kryo 360 Gold (Dual-core) 6x 1.7GHz Kryo 360 Silver (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 616 500Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Multilaser H | |
| RAM memory | 6GB LPDDR4 |
| Internal storage | 128GB (110GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks | |
| Multilaser H | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28) VoLTE |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Multilaser H | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 16 megapixels 8MP telephoto 2x-optical-zoom 5MP depth |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Multilaser H | |
| Front camera (secondary) | 16 megapixels |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Multilaser H | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Multilaser H | |
| USB | USB 2.0 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Multilaser H | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Face unlock 2D Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Multilaser H | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charger, watts | 15W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Multilaser H | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • Screen protector included • Silicone case included • Headset with microphone • WiFi hotspot |
☢️ Radiation rate | |
| Multilaser H | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |


Multilaser H
Choose the model
Samsung Galaxy SL
Apple iPhone 3GS
Samsung Galaxy On7
Pantech Burst 

